1. března 2016 20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zadeh podal trestní oznámení na státního zástupce. ‚Zneužil pravomoci,‘ tvrdí

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh opouští budovu Krajského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh opouští budovu Krajského... | foto: ČTK

BRNO Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh v úterý podal trestní oznámení na státního zástupce Jiřího Kadlece. Své zatčení kvůli íránskému zatykači krátce poté, co byl propuštěn z vazby, označuje za šikanu. Zadeh to řekl televizi Prima. Zadeha nakonec po třech dnech propustil Krajský soud v Brně na svobodu.

Zadeh je v České republice podezřelý z rozsáhlých daňových úniků při obchodech s palivy se škodou 2,5 miliardy korun. Hrozí mu až třináct let vězení. Ve vazbě strávil 22 měsíců a 1. února byl propuštěn na kauci 150 milionů korun. Ještě v areálu věznice ho ale policie znovu zadržela kvůli zatykači, který na něj loni v březnu vydal Írán kvůli jeho obchodním sporům v Dubaji.

Kadlec, který Zadeha nechal zadržet, ale loni v květnu stejnou íránskou žádost zamítl, uvedla Prima. „To je jednoznačně zneužití pravomoci. Chci, aby to prověřili,“ řekl Zadeh televizi.

Advokát Pavel Čapčuch již dříve poukázal na to, že státní zastupitelství mohlo tuto záležitost vyřídit v uplynulých jedenácti měsících, kdy bylo o zatykači informováno a „mělo Zadeha ve vazbě“ kvůli kauze podvodů.

Zahájení procesu u brněnského krajského soudu v případu daňových úniků je naplánováno na 8. března.

ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz