130 let

„Žádné domněnky! Fakta!“

Česko

Al Gore se na konferenci o globálním oteplování střetl s dánským aktivistou Lomborgem

SANTA BARBARA „Rád bych věděl, kdy se konečně začnou realizovat změny, které navrhujete,“ škádlil ve čtvrtek na konferenci Eco:nomics v kalifornské Santa Barbaře texaský milionář Thomas Boone Pickens bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea. Oba horují pro využívání alternativních zdrojů energie – Pickens však už na rozdíl od Ala Gorea přešel od slov k činům (sám buduje větrnou elektrárnu, která by se měla stát největší na světě).

Al Gore a Pickens jsou staří přátelé, otázka, kterou Pickens položil nositeli Nobelovy ceny, však byla na místě. Al Gore diplomaticky přiznal, že to ještě nějakou dobu potrvá: „Nejtěžším úkolem je přesvědčit většinovou společnost, že jsou takové změny potřeba,“ dodal.

Jeho odpověď však publikum neuspokojila. Stejně jako odpovědi na další otázky. Bývalý viceprezident Spojených států se v nich prý „opakoval“. Takový názor alespoň převládl mezi diváky, mezi nimiž však bylo hodně těch, kteří zpochybňují či přímo odmítají Goreovy snahy vyburcovat Ameriku, aby omezila svůj podíl na urychlování tak zvaného skleníkového efektu.

Ostatně konferenci pořádá deník The Wall Streer Journal, tradiční bašta konzervativců, kteří brojí proti jakýmkoliv náznakům regulace. A ekologické normy, respektive jejich zavádění do praxe, hrozí hotovou lavinou regulací.

Gore v koutě?

V publiku, které mělo možnost se ptát, chyběl český prezident Václav Klaus, který měl na konferenci řečnit včera (po uzávěrce tohoto vydání LN). Skeptiky – dá-li se to tak říct – na místě zastupoval jen dánský aktivista Bjorn Lomborg. Ten se k problematice globálního oteplování staví trochu jinak než Gore i Klaus. Nezpochybňuje názor, že člověk svou činností urychluje proces oteplování planety, vadí mu navrhovaná řešení. Podle něj je potřeba věnovat víc úsilí a hlavně peněz na boj proti chudobě a nemocem.

„Nechci vás zahnat do kouta, nebo naopak chci, ale kývl byste na to, abychom o tom spolu debatovali?“ zeptal se Lomborg Ala Gorea. „Chci k vám být zdvořilý,“ začal Gore a nabídku odmítl.

„Vědci už na tuto otázku odpověděli... Tahle debata proboha není o teorii nebo o domněnkách,“ uzavřel Gore.

Že jde o fakt, a nikoliv o „teorii či domněnky“, zopakoval Gore několikrát a pokaždé se přitom odkázal na výsledky nejrůznějších vědeckých studií. Právě na nich staví svou argumentaci. Účelem konference ale nebylo udělat z populárního aktivisty naivního exota. Gore by to ostatně ani nedopustil – má přehled a dokáže argumentovat. Pozvali ho, protože v jistém smyslu hlásá názor, se kterým jsou všichni zajedno a který souvisí s klíčovým tématem – kde a jak zajistit Americe co možná nejrychleji alternativní zdroje energie, aby se konečně zbavila závislosti na ropných velmocech ze Středního východu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás