Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Housle za osm milionů? Já je neztratila, brání se exekutorka

Česko

  10:31
PLZEŇ - Exekutorka Jitka Wolfová poprvé promluvila k podezření, že ztratila housle za 320 tisíc eur (osm milionů korun). Veškerá obvinění označila za nesmysl, vzácný nástroj prý nemůže vydat, protože ho předala policii.

Housle, ilustrační foto foto: Shutterstock

Už od minulého roku se František Červinka snaží získat zpět cenné housle, které mu kvůli dluhu zabavil v roce 2010 exekutorský úřad. Většinu dluhu už splatil. Avšak přestože úřad housle ještě nezpeněžil, snaha dobrat se jich vyšla vniveč.

Lépe nedopadl ani insolvenční správce Ivan Mikeš, který se do příběhu vložil začátkem letošního roku poté, co Červinka vyhlásil úpadek, a jeden z věřitelů jeho případ přihlásil do insolvenčního řízení.

Housle jako důkaz

Wolfová podle obou mužů o věci nekomunikovala. A podle insolvenčního správce dokonce uvedla, že housle ztratila. Pro server Lidovky.cz se odmítala vyjádřit s tím, že jí to neumožňuje zákonná povinnost mlčenlivosti. Nyní ale otočila.

"V žádném případě nemohu souhlasit s Ing. Mikešem, že se v mém exekutorském úřadě ztratil hudební nástroj Zdeňka Červinky. Důrazně odmítám nařčení, že bych takové housle ztratila, zpronevěřila či nějakým způsobem 'zašantročila'," napsala Wolfová serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Hudební nástroj předala policii. Důvod? Podle ní můžou být důkazem v majetkovém trestném činu. "V celém případu je tolik nejasností, které odůvodňují podezření, že se konkrétní osoba dopustila majetkového trestného činu nebo se alespoň o něj pokusila, že jsem podala trestní oznámení na neznámého pachatele," vysvětlila Wolfová.

O jaký trestný čin by se mělo konkrétně jednat, neupřesnila policie ani Wolfová. Serveru Lidovky.cz ale policie potvrdila, že 30. července letošního roku "blíže neurčené housle" obdržela. "Budou předmětem dalšího znaleckého zkoumání, které teprve určí, jaká je jejich hodnota," uvedla mluvčí Markéta Fialová.

Jistotu, že se jedná o stejné housle, které byly zabaveny při exekuci, tak policie zatím nemá. Není ani jasné, proč Wolfová s vydáním houslí policii tak dlouho otálela.

Co se dosud odehrálo

Vzácné housle Francesco Gobetti z roku 1710 zabavil exekutorský úřad Wolfové dlužníkovi Františku Červinkovi v září roku 2010. Nástroj ale úřad rok a půl nezpeněžil, a tak jeden z věřitelů případ přihlásil do insolvenčního řízení.

Kvůli tomu do kauzy začátkem letošního roku vstoupil insolvenční správce Ivan Mikeš, podle něhož Wolfová nejdříve vůbec nekomunikovala. Až když jí to nařídil soud, pozvala Mikeše, aby si pro nástroj přijel. Nakonec však podle správce oznámila přímo soudu, že ho někdo ukradl.

Nově se však ukázalo, že Wolfová "blíže neurčené housle" předala policii s tím, že mohou sloužit jako důkaz v trestném činu, který však ona ani policie blíže nespecifikovala.

Insolvenční správce její jednání v rozhovoru pro sever Lidovky.cz označil za účelové a k exekutorské komoře podal návrh na kárnou žalobu. Případ navíc podle Mikeše šetří státní zastupitelství v Plzni a Krajské státní zastupitelství v Praze.

  • Spor o cenu houslí

Ředitel právního odboru exekutorského úřadu Martin Štika uvedl, že housle dlužníka Červinky nemají hodnotu osm milionů. "Nikdy nebylo obsahem žádného přípisu mezi JUDr. Wolfovou a Ing. Mikešem paní exekutorkou uvedeno, že by měla housle, které specifikoval a požadoval insolvenční správce," uvedl Štika.

Správce Mikeš nicméně argumentuje odborným posudkem, který nástroj ohodnotil dokonce na 450 tisíc eur (11,7 milionu korun). Jenže podle Wolfové vychází jednostranně z tvrzení dlužníka. "Má potřebu se zviditelňovat zveřejňováním nepravdivých či polopravdivých výroků s nádechem senzace," myslí si exekutorka.

Autoři: ,