Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádný Braník, ale Stella

Česko

Ještě před několika lety vlastnil v České republice belgický InBev pět pivovarů.

Nyní fungují jen dva – Pivovary Staropramen a Ostravar.

PRAHA Osm let již působí belgický InBev v Česku. V celosvětovém měřítku má největší tržby (v roce 2007 skoro dvacet tři miliard dolarů) a druhý největší výstav (přes dvě stě dvacet pět miliard hektolitrů piva). Do roku 2004 v České republice fungoval pod jménem Interbrew, poté se spojil s brazilskou nápojovou společností AmBev a sloučené skupiny se přejmenovaly na InBev.

Počátky společnosti InBev ale sahají až do roku 1366, kdy se začalo vařit pivo v belgickém pivovaru Den Horen v městě Leuven. Tam se rovněž zrodila značka Stella Artois, která patří k nejvýznamnějšímu pivu belgického pivovaru.

V České republice předchůdce současného InBev působil od roku 2000, kdy koupil britskou pivovarnickou společnost Bass Brewer. Ta se už v roce 1994 stala strategickým partnerem Pražských pivovarů, kam patřily vedle Staropramenu také Braník a od roku 1997 ostravský pivovar Ostravar.

„InBev ale nekupoval britský Bass kvůli jeho českým akvizicím. Chtěl se díky němu dostat na lukrativní trh ve Velké Británii,“ informoval Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. V té době už za sebou měl pivovar Staropramen první etapu modernizace postavením v té době jedné z největších varen ve střední Evropě. Současně byl zmodernizován celý energetický blok, včetně nových chladicích rozvodů, parního kotle a kompresorů.

InBev začal s restrukturalizací. Přežily jen dva pivovary Poté, co se díky akvizici britského konkurenta dostal tehdejší Interbrew na český trh, začal s restrukturalizací pivovarů. V té době ovládal celkem pět pivovarů: Staropramen, Braník, Měšťan, Ostravar a Vratislavice. Postupem doby skončily výrobu pivovary Měšťan, Vratislavice a Braník, který je zavřený od začátku loňského roku. Tím nyní už belgickobrazilský InBev v Česku vlastnil už jen dva pivovary.

Liberecký pivovar Vratislavice ale neskončil svou činnost úplně. „Vratislavice už sice jsou pět let oficiálně zavřené, přesto zájemce o uvaření piva může služby pivovaru využít,“ konstatoval Veselý.

Této možnosti tak naposledy využil nový český podnikatelský subjekt AGC, který si pronajal část pivovaru Vratislavice a vaří zde své pivo Bohemia Classic.

**

Co nyní vlastní InBev v Česku

InBev ovládá Pivovary Staropramen a Ostravar. Už dříve ukončil činnost v pivovaru Vratislavice, Měšťanu a Braníku. Snaží se v Česku propagovat Stellu Artois a Hoegaarden.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat