14. července 2013 14:09, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žádný Žid nemůže být pro státní pokladnu horší než Kalousek, řekl Babák

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Věcí veřejných Michal Babák | foto: ČTK

PRAHA Poklidnou televizní debatu o osudu nové vlády narušil svým výrokem poslanec Michal Babák (VV). Poznámku s rasistickým podtextem adresoval bývalému i současnému ministru financí. Převapil jak moderátora pořadu, tak politiky ve studiu. Nikdo z přítomných jeho nepovedený vtip nekomentoval.

„Žádný Žid nemůže být pro státní pokladnu horší než pan Kalousek,” řekl Babák v Otázkách Václava Moravce. Chtěl tak zřejmě okořenit politickou debatu, ve které poslanci ze všech parlamentních stran právě hovořili o současném ministrovi financí Janu Fischerovi a jeho budoucím působení ve vládě.

"Nehledejte v tom žádné rasistické narážky," uvedl přitom svou poznámku Babák. Nato se ve studiu na okamžik rozhostilo ticho. Z úst moderátora Václava Moravce zazněla po chvíli jediná reakce: "To záleží na vás, co si o tomto výroku pomyslí diváci." Nepovedený bonmot poslance Babáka tak zůstal v podstatě bez komentáře.

Topolánek o Fischerovi:

"Gustav Slamečka (bývalý ministr dopravy a exředitel Státního fondu dopravní infrastruktury- pozn. red.), když jde do tuhého, tak uhne. Fischer, ten je Žid, není gay, uhne ještě dřív. To souvisí s jeho charakterem," řekl v roce 2010 bývalý premiér Mirek Topolánek při focení pro časopis LUI. Netušil, že uvolněnou atmosféru snímá i kamera, z níž později unikl záznam jeho výroků. Ačkoli se poté Topolánek oběma v textové zprávě omluvil, jeho slova ho stála místo v čele ODS.

Bývalý premiér ale tvrdí, že "výroky byly vytrženy z kontextu" a jeho slova špatně pochopena.

Židovství Jana Fischera komentoval i Mirek Topolánek. Mimo jiné i tyto výroky ho stály premiérské křeslo (viz BOX - Topolánek o Fischerovi).

Poslanci mimo jiné debatovali i o podpoře "vlády odborníků" premiéra Jiřího Rusnoka, o případných předčasných volbách či o rychle získaných milionech na účtu Jana Fischera. Mluvili i o opětovném navrhnutí předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce a negativních dopadech přímé volby prezidenta.

Právě působení nového ministra financí komentoval v první části pořadu předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Podle něj se Fischer dostal do "vážného střetu zájmů". Jako ministr financí se totiž současně stává i šéfem Finančně analytického útvarů, který má odhalovat daňové delikty a praní špinavých peněz. Proto by měl nově zvolený ministr podle Sobotky odstoupit z funkce a původ peněz veřejně vysvětlit. ČTĚTE VÍCE.

Zleva poslanec Věcí veřejných Michal Babák, předseda poslaneckého klubu KSČM...

Zleva poslanec Věcí veřejných Michal Babák, předseda poslaneckého klubu KSČM...

skŠárka Kabátová