Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádost o peníze od státu: kdy, kde a jak

Česko

Chcete od státu, aby vás jako rodinu s novorozencem finančně podpořil? Pak se připravte na obíhání úřadů a vyplňování formulářů. Poradíme vám, na koho se obrátit a jaké dokumenty předložit.

Porodné

Žádosti přijímají a porodné vyplácejí tzv. kontaktní místa státní sociální podpory - v regionech místně příslušné úřady práce a v Praze Odbory státní sociální podpory při Úřadech městských částí. Formulář Žádost o porodné si můžete stáhnout a vytisknout z webu ministerstva práce a sociálních věcí http://forms.mpsv.cz. V něm si vyberete, zda chcete dávku vyplatit převodem na bankovní účet nebo poštovní poukázkou.

Vedle formuláře musíte na úřadě předložit svůj průkaz totožnosti a rodný list dítěte, náhradní rodiče navíc dodají rozhodnutí o předání do náhradní péče. Vaši žádost musí úřad vyřídit do třiceti dnů. Nárok na porodné můžete uplatnit do jednoho roku od narození dítěte.

Peněžitá pomoc v mateřství

Formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vydá budoucí matce její gynekolog. Ta žádost následně předá svému zaměstnavateli. Jste-li samostatně výdělečně činná nebo momentálně nezaměstnaná a vedená v evidenci úřadu práce, podáváte žádost na Okresní správě sociálního zabezpečení nebo Pražské správě sociálního zabezpečení nebo Městské správě sociálního zabezpečení v Brně. Jde-li o studentku, ta žádá o mateřskou u orgánu, který provádí nemocenské pojištění zaměstnanců školy nebo univerzity, kde studuje.

K žádosti je třeba případně přiložit potvrzení úřadu práce o vedení v evidenci uchazečů nebo rozhodnutí úřadu o svěření dítěte do náhradní péče.

Rodičovský příspěvek

Stejně jako o porodné žádejte o rodičovský příspěvek na kontaktních místech státní sociální podpory. Formulář Žádost o rodičovský příspěvek naleznete na zmíněných webových stránkách MPSV.

Pokud jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství, musíte si nechat zaměstnavatelem nebo příslušnou správou sociálního zabezpečení potvrdit formulář Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, ve kterém je uveden začátek a konec mateřské. Jestliže se vás to týká, je třeba přiložit i Potvrzení o návštěvě dítěte v jeslích nebo mateřské škole a Potvrzení o zdravotním stavu.

V žádosti si opět volíte způsob výplaty příspěvku a díky vládní reformě se také rozhodujete mezi zrychlenou, střední a standardní variantou pobírání příspěvku.

Přídavky na děti

Na kontaktních místech státní sociální podpory podáváte Žádost o přídavek na dítě spolu s formuláři, které dokládají výše příjmů posuzovaných osob a potvrzeními, jež se týkají dítěte.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.