Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žádost o účty ze svatby? Exces to nebyl, ale ať jsou úředníci citlivější, říká ministryně financí

Alena Schillerová na setkání s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Schillerová na setkání s novináři. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Je přijatelné, aby finanční úřad vyzvídal počet účastníků svatební hostiny? Citlivé téma se dostane na plénum Poslanecké sněmovny, promluvit k němu má i ministryně financí Alena Schillerová. Očekávaná diskuse se vztahuje k případu, kdy novomanželům přišla od berního úřadu výzva ke sdělení podrobností o svatební hostině. Podle expertů byl podnět nezákonný, ministryně však legislativní čistotu jednání úředníků hájí. Nicméně napříště je vyzvala k větší citlivosti.

Čerstvý manželský pár obdržel od finančního úřadu výzvu letos v červnu, sňatek uzavřeli a následnou hostinu uspořádali na Přerovsku. Úředníky zajímalo více informací: místo konání banketu, kolik hostů dorazilo či jakým způsobem posvícení pár vyúčtoval. V závěru oficiálního dopisu od berních pracovníků bylo upozornění, že v případě neochoty spolupracovat se manželé vystavují hrozbě pokuty.

„Jedná se o velmi necitlivý postup, který je symbolem agresivního přístupu Finanční správy posledních let k našim občanům, kdy si své nástroje a pravomoci vykládá velmi extenzivně a v neprospěch daňových subjektů,“ uvedl pro Lidovky.cz poslanec ODS Vojtěch Munzar, který v tomto ohledu považuje správu za represivní instituci. Ministryni financí Aleně Schillerové proto zaslal interpelaci, aby vyzvěděl její postoj ke způsobům berního úřadu.

Ministryně mu mimo jiné odepsala, že úředníky k sepsaní výzvy dovedlo podezření z obírání státní kasy. Příslušná restaurační provozovna měla podle jejich informací v termínech konání svatebních hostin oficiálně zavřeno, obávali se tak pominutí povinnosti zanést tržby. Dohromady prý mohlo jít o nezaevidované příjmy v rámci stovek tisíc korun, čímž by erár přišel o daňový výnos.

‚Není to systémový problém‘

„V případě uvedeného postupu Finanční správy ČR proto nešlo o exces, který by vybočoval ze zákonného rámce, a není ani systémovým problémem správní praxe Finanční správy ČR,“ uvedla Schillerová v odpovědi, již poslanci obdrželi uplynulý pátek. K závěru došla mimo jiné na základě právní analýzy samotné správy. Manželé jako objednatelé pohoštění prý měli povinnost úředníkům posloužit v dodání údajů, protože to tak chce daňový řád. 

„Nicméně jsem již žádala, aby Finanční správa ČR v obdobných případech postupovala citlivěji, a to jen při zjištění oprávněných a závažných skutečností,“ uvedla Schillerová. Citlivost má spočívat v tom, že úředníci budou více sdílní. „Aby Finanční správa směrem k třetím subjektům věnovala dostatečnou pozornost vysvětlování a zdůvodňování svých kroků,“ přiblížil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Alena Schillerová.
Martin Janeček, šéf  Generálního finančního ředitelství.

Správkyně státní kasy tím považuje příběh za uzavřený, systémovou nápravu ve fungování finanční správy nechystá. S tímto řešením však není spokojený poslanec Munzar, po odpovědi od ministryně trvá na svých otázkách. Požádal o projednání interpelace na plénu sněmovny. Rád by k tématu slyšel mluvit i ministryni Schillerovou, jednání dolní komory parlamentu pokračuje nadcházející úterý.

„Marně jsem doufal, že se celá odpověď paní ministryně ponese v tom duchu,že se jedná o ojedinělý výstřelek, který se nebude opakovat,“ poznamenal poslanec. „Chybělo mi bližší vysvětlení, proč finanční správa zvolila právě tento postup a osobní otázky na počet hostí pod hrozbou pokuty a nevyužila jiných možností, například svědectví bez osobních otázek. Zároveň mi chyběl popis konkrétních nápravných opatření,“ dodal.

Komora daňových poradců nesouhlasí

Nad konáním berních pracovníků se pozastavili i někteří daňoví experti. Správa se v této kauze odvolávala na příslušný paragraf daňového řádu, jenž praví, že pokud požadované údaje není možné získat přímo od povinných subjektů, v tomto případě provozovatele restauračního zařízení, lze se obrátit na osoby, které „získávají jiné údaje nezbytné pro správu daní“, tedy v našem příběhu na novomanžele.

„Ta výzva je zjevně nezákonná, neboť novomanželé rozhodně nejsou osoby, které by během svatební hostiny ‚získávaly jiné údaje nezbytné pro správu daní‘. Počet hostů na svatební hostině navíc považuji za ryze soukromý údaj. Správce daně by tak měla zajímat maximálně výše účtu za svatební hostinu,“ vysvětlil vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek serveru Podnikatel.cz, jenž na kauzu upozornil.

Finanční správa má dodnes zato, že jednání jejích lidí se odehrálo v patřičných mezích. „V odůvodněných případech, zvláště pak při podezření na závažné porušení zákonem stanovených povinností, je možné osoby k poskytnutí relevantních údajů vyzvat, pochopitelně při zachování principu přiměřenosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení instituce.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!