Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zadržení Safronova vyvolalo slovní přestřelku mezi Washingtonem a Moskvou. Případ nese i českou stopu

Ivan Safronov foto: Reuters

Moskva - Ruská tajná služba FSB v úterý zadržela poradce šéfa agentury Roskosmos Ivana Safronova kvůli podezření ze špionáže. Obhájci zadrženého podle agentury TASS po večerním jednání u soudu novinářům sdělili, že případ souvisí s údajným předáváním informací o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky českým tajným službám, které je pak postoupily Spojeným státům. Zadržení Safronova vyvolalo mimo jiné spor mezi Moskvou a Washingtonem o svobodu tisku.
  11:39aktualizováno  12:04

Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Safronova tvrdí, že chybějí důkazy, které by jeho klienta usvědčovaly z vlastizrady. Uvedla to ve středu agentura TASS.

„Vyšetřování nijak neprokázalo podezření vůči Ivanovi (Safronovovi). Tím se tento případ liší od podobných kauz. Neexistují žádné důkazy, nic, co by mohlo nějak prokázat odůvodněnost podezření,“ řekl advokát Ivan Pavlov rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Ruská novinářka Prokopjevová podporovala terorismus, rozhodl soud. Proces kritizují aktivisté za lidská práva

Safronova zadrželi agenti tajné služby FSB v úterý ráno při odchodu z domova kvůli podezření, že informace, podléhající státnímu tajemství, předával tajné službě členské země NATO. Stíhán je podle paragrafu o vlastizradě, za což mu hrozí až 20 let vězení. Soud na něj uvalil dvouměsíční vyšetřovací vazbu. Vyšetřovatele FSB v tomto případu podle TASS vede Alexandr Čaban, známý z případů Viktora Kudrjavceva a Kariny Curkanové, rovněž podezřelých ze špionáže a vlastizrady.

Další Safronovův advokát Jevgenij Smirnov v úterý informoval, že ve spisu k případu se uvádí, že úkolem zadrženého bylo shromažďovat a předávat zprávy o vojensko-technické spolupráci Ruska s africkými zeměmi a o činnosti ruských ozbrojených sil na Blízkém východě a že tuto práci Safronov podle FSB dělal ze zištných důvodů pro českou zpravodajskou službu Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI, rozvědka). Oficiální sdělení FSB se o české rozvědce výslovně nezmiňuje, píše se v něm pouze o „jedné ze zvláštních služeb NATO“.

Ruská média zaznamenávají, že české úřady se zdržují vyjádření k případu: místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček českému Deníku N řekl: „Bez komentáře.“ Kancléř ÚZSI Jaroslav Hrbek Deníku N ke kauze sdělil: „K předmětnému tvrzení Vám nemohu poskytnout jakýkoliv komentář.“

Ještě v úterý se v Moskvě před sídlem tajné služby FSB a v Petrohradu konaly demonstrace na Safronovovu podporu pod heslem „Ruce pryč od novinářů“. Zadržené demonstranty, vesměs novináře, policie po sepsání protokolů podle Echa Moskvy propustila.

Safronov se stal poradcem generálního ředitele Roskosmos Dmitrije Rogozina od poloviny května. Předtím pracoval pro nezávislé deníky Kommersant a poté Vedomosti. O jeho nevině jsou přesvědčeni nejen obhájci, ale i bývalí kolegové.

„Vyznat se v podrobnostech tohoto případu bude kvůli utajení krajně obtížné. Žádné informace nejsou a ten, kdo k nim bude mít přístup, je nebude smět zveřejnit pod hrozbou trestního stíhání,“ napsal v listu Vedomosti ochránce lidských práv Pavel Čikov s tím, že vyšetřovatelé udělají vše, aby se podrobnosti nedostaly na veřejnost: zavážou k mlčenlivosti svědky i advokáty, spis bude utajen a soudy budou jednat za zavřenými dveřmi. Možná až před vlastním procesem se objeví prohlášení o podstatě obvinění.

„Hlavní zvláštnost případu spočívá v tom, že se vede proti novináři a že o něm nelze vůbec nic říct,“ upozornil Čižov. „Vše bude horší, než v případu Ivana Golunova (novináře obviněné z přechovávání a šíření drog, které mu podstrčili policisté). Iniciátoři kauzy si zjevně uvědomují reakci společnosti, ale není jasné, zda jde o politický případ, související s novinařinou, anebo o něco jiného,“ dodal.

Vedomosti připomněly, že loni v květnu se federální agentura pro vojensko-technickou spolupráci obrátila na soud v Moskvě kvůli dřívějšímu Safronovovu článku o kontraktu na dodávku ruských stíhaček do Egypta, ale soud případ vrátil.

Penzionovaný plukovník Viktor Murachovskij v časopisu Arsenal Otečestva upozornil, že je to v Rusku poprvé, co je tak známý a schopný novinář stíhán podle tak těžkého obvinění. V novinářovu vinu nevěří, neboť Safronov neměl přístup ke státnímu tajemství.

Tajné služby příjezd ruského agenta s ricinem nepotvrdily, řekl Zeman. BIS a rozvědku považuje za zbytečné

Podle šéfredaktora populárního listu Komsomolskaja pravda Vladimira Sungorkina vyšetřovatelé budou muset veřejnosti předložit „jasné a přesvědčivé důkazy o novinářově vině, a to i kvůli potřebě snížit nebezpečnou nedůvěru veřejnosti k ruské justici“.

Šéfredaktorka prokremelské televize RT Margarita Simoňjanová prohlásila, že paragraf o vlastizradě je formulován tak mlhavě, že by se kvůli němu dal zavřít jakýkoli novinář pracující pro zahraniční médium. Vlastizradou mohou být i konzultační služby poskytnuté členské zemi NATO či jakékoli shromažďování informaci v zájmu cizí země. Proto pokládá za hlavní dozvědět se, zda Safronov skutečně dostával peníze od cizích rozvědek, nebo zda za zradu byla označena jeho normální novinářská práce.

Spor mezi Moskvou a Washingtonem

Po zadržení Safronova se Rusko a Spojené státy pustily na twitteru do sporu o svobodu tisku. „Když se podíváme na ruské novináře, které zatýkají jednoho po druhém, začíná to vypadat jako řízená kampaň proti svobodě tisku,“ napsala mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě Rebecca Rossová. „Hleďte si svého,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničí.

Výměna názorů následovala poté, co moskevský soud uvalil dvouměsíční vazbu na Safronova, uznávaného bývalého novináře, který se před dvěma měsíci stal poradcem ředitele ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle jednoho z obhájců, Jevgenije Smirnova, jej ruská tajná služba FSB podezírá, že od roku 2012 spolupracoval s českou rozvědkou. Vyšetřovatelé FSB věří, že české služby jednají ve jménu USA, řekl Smirnov agentuře AFP.

‚Transparentní a svobodné.‘ Referendum v Rusku pomohli legitimovat evropští přátelé Kremlu

Třicetiletý Safronov byl považován v problematice vojenství a vesmíru za jednoho z nejlepších novinářů v Rusku. Pracoval pro přední deníky Kommersant a Vedomosti a byl také autorem článků, které kritizovaly ruskou armádu. Jeho bývalí kolegové se domnívají, že zatčení je pomstou za tyto články, poznamenala AFP. Zároveň připomněla množství útoků na svobodu tisku v Rusku během posledních 20 let, mimo jiné verdikt soudu ve městě Pskov na severozápadě Ruska, který toto pondělí uložil pokutu novinářce za komentář k sebevražednému bombovému útoku mladého anarchisty na služebnu FSB.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!