Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zadržený Švéd se prý nemůže modlit

Česko

  7:51
Na špatné zacházení ze strany českých úřadů si stěžuje Oussama Kassir, zadržený v neděli na pražském ruzyňském letišti kvůli podezření z podpory teroristů. Ve vazební věznici, kde čeká na rozhodnutí, zda bude vydán do Spojených států, se prý nemůže věnovat modlitbám.

Podezřelý Švéd na archivním snímku. foto: ČTK

„Zacházejí se mnou jako s nebezpečným zločincem, jsem v izolaci. Nenechali mi ani hodinky, abych věděl, kdy je čas modliteb, nevím, kterým směrem leží Mekka,“ vzkázal včera Kassir prostřednictvím svého obhájce Jana Červenky. Do včerejška neměl Švéd libanonského původu v cele ani korán, ten mu již ale advokát se svolením vedení věznice obstaral.

Obvinění, že v roce 1999 pomáhal v americkém státě Oregon založit výcvikový tábor pro teroristy, je podle Kassira smyšlené. Všechna obvinění prý vykonstruovali agenti FBI. „Nikdy jsem v Oregonu nebyl. Ve Spojených státech jsem byl s manželkou a s dítětem, pobývali jsme tam jako turisté s platným vízem,“ prohlásil Kassir.

Podle devětatřicetiletého Švéda má jeho případ politické pozadí. „Proč jsem nebyl zadržen tehdy, ale až nyní, po šesti letech? Ve Švédsku jsem byl kvůli těmto obviněním již dříve vyšetřován. Nic se neprokázalo, byl jsem propuštěn,“ tvrdí Kassir.

Spojené státy podle něho chtějí znervóznit švédské i české úřady, a posílit tak svůj vliv v Evropě. „Jde o snahu namířenou proti islámu. Ten ale zvítězí,“ vzkázal z vazební věznice Oussama Kassir.

České úřady nyní čekají, až jim americká strana dodá podklady, na základě kterých byl Švéd ve Spojených státech obžalován. Teprve pak bude soud rozhodovat o tom, zda bude Kassir vydán.
Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat