Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhada domu ve Strašicích. Zásuvky se škvaří bez elektřiny

Česko

  14:05
PRAHA - Zpočátku pana Jiřího Mračka ve Strašicích na Rokycansku nikdo nebral vážně. V bytě mu z ničeho nic začalo praskat sklo, umělohmotné kryty zásuvek elektrické sítě se opakovaně škvařily. "Nikdo tomu nevěří," říká stále pan Mraček. Co ještě koncem září vypadalo jako vtipná duchařská historka, se změnilo v záhadu, nad kterou si odborníci lámou hlavy.

Shořelé obaly zásuvek v domě Jiřího Mračka. foto: Skupina ČEZ.

Problémy totiž začátkem října nepřestávaly ani po výměně elektroinstalace a tak se pan Mraček obrátil na dodavatele elektřiny - Skupinu ČEZ. Vzniklo totiž podezření, že za vším vězí výboje z elektrické sítě. Centrála ČEZ vypojila dům ze sítě a předminulé pondělí do Strašic dorazili firemní technici. Původně si mysleli, že problémy způsobuje špatné uzemnění. Měření to ovšem nepotvrdila a neodhalila ani závadu na distribuční síti.

Na případ upozornila televize Nova.

Praskání skla pokračovalo, výboj zranil syna pana Mračka
Nejenže se po vypojení ze sítě nepodařilo praskání skla a hoření zásuvek zabránit, ale dosud nevysvětlené jevy se nadále stupňovaly. Ze žárovek bez zjevných příčin odlétávaly baňky, na stropech praskal sadrokarton. Minulé pondělí byl dokonce elektrickým výbojem z baterie na ohřev vody zasažen syn pana Mračka, když se při mytí rukou dotkl kohoutku.

Záhadné jsou v deset let staré stavbě spálené kryty zásuvek, zkraty se denně opakují v řádu desítek. "To nemá s elektrikou nic společného. Nemá na to vliv, jestli je to odpojené, nebo připojené. Zkraty jsou jakoby mezi zásuvkou a zdí," řekl Jiří Mraček. "Tendence se postupně zvyšuje, četnosti přibývá," dodal majitel postiženého domu.

"Prokázané je, že v domě docházelo 40x až 100x denně k samovolnému zahoření zásuvek," prohlásil mluvčí ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka.

Radnice rodině nabídla náhradní byt. "Kvůli jevům, které se tam vyskytly, jsme byli nuceni nabídnout náhradní ubytování," řekl starosta Strašic Jiří Hahner.

"Když vidim ty vyhlídky, žádný optimismus nemám"
Mračkovi se ale přestěhovali k příbuzným, Jiří Mraček zůstal v domě sám, aby hasil možné požáry. "Sedim a každou chvilku projdu byt, a to je moje činnost od rána do večera. Den ode dne. A když vidim ty vyhlídky... Žádný optimismus nemám, protože se doposud nic nezjistilo," podotkl majitel domu.

Naposledy v domě prasklo terárium s želvou, která přitom uhynula. Podle neoficiálních informací želva vypadala jako vytažená z mikrovlnky.

Shořelá zásuvka v domě Jiřího Mračka.

Technici ČEZ dům pro jistotu uzemnili a budou nadále provádět měření. "Je to ten nejuzemněnější dům na světě. Naprosto jsme chtěli vyloučit vliv naší sítě," prohlásil Sobotka. Poté, co technici pověsili ke stropu dva staniolové válečky, proběhlo mezi nimi několik elektrických výbojů, poukázal mluvčí na jeden příklad ze záhadného domu.

Hypotéza: dům leží v cestě vysílači
Existuje několik spekulací o původu potíži, které rodině pana Mráčka ztrpčují život. Hlavní verze je ta, že dům leží v cestě vysílači radiokomunikací nebo satelitu a problémy by mohlo způsobovat vysokofrekvenční záření. Okolní domy totiž takové potíže nepostihly, jen u dvou z nich stejně jako u Mračkových vypadly jističe.

Strašice jsou obklopeny vojenským újezdem Brdy a tak se spekuluje také o tom, zda neměla na potížích vliv armádní radarová technika. Anebo mohlo problémy způsobit více zdrojů vysokofrekvenčního záření, které se spojují pouze na místě domu Jiřího Mračka.

"Z naší odborné zkušenosti konstatujeme, že pozorované výboje a jevy se nepodobají výbojům způsobeným silovou elektřinou o frekvenci 50 Hz. Tuto skutečnost nám potvrdili i odborníci a specialisté v oboru elektromagnetické kompatibility EMC, kteří na místě zjistili kmitočtové spektrum, které však nejsou schopni změřit. Je předpoklad, že záležitost je vyvolána přítomností vysoké frekvence," popisuje zástupce ČEZ Distribuce Richard Ceplecha.

Na místo byl přizván odborník z ČVUT a četa Českého telekomunikačního úřadu. Úřad provedl svá měření v úterý, protože ovšem v ten den se zrovna podivné jevy v době nevyskytovaly, ve vzduchu pracovníci úřadu nic nenaměřili. Další měření se plánují na blíže neurčený termín.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!