Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Záhadná nehoda. Komunisté tragédii vojenského letadla utajili

Česko

  17:24
LOM NAD RIMAVICOU - Po více než padesáti letech se obyvatelé slovenské obce Lom nad Rimavicou dozvěděli o okolnostech havárie československého vojenského letadla, při níž v roce 1956 u této obce zahynulo 21 důstojníků československé armády.

Letadla D-47 a C-47 Douglas používala po druhé světové válce československá armáda i českosloveské aerolinie. foto: svazletcu.cz

Informace o jedné z největších poválečných leteckých katastrof v Československu komunistický režim tajil. Místní se k nim dostali až po odtajnění vojenské vyšetřovací zprávy.

Místo nehody

Psal se zrovna 3. červenec 1956. Vojenské letadlo americké výroby D-47 odstartovalo z pražských Kbel s náčelníkem kádrové služby 22. výsadkové brigády. V Pardubicích vyzvedlo 14 dalších důstojníků, většinou z intendanční služby, která měla na starost hospodaření a zásobování armády.

Letoun směřoval do slovenského Prešova. V hornaté oblasti za Banskou Bystricou se ale zřejmě dostal do bouřky a zřítil se. Nikdo z šestičlenné posádky a 15 cestujících nehodu nepřežil.

Slovenská vesnice Lom nad Rimavicou

Havárie měla řadu očitých svědků, kteří viděli letadlo padat kolmo dolů. "Očití svědkové viděli blížící se bouřky a slyšeli hukot letadla. V 15:13 viděli vylétnout z oblaků letadlo. Za letadlem viděli padat nějaké předměty," píše se v závěrech z vyšetřování nehody.

V okolí nehody pak našli kusy stroje i části lidských těl. Krátce po nehodě ale podle pamětníků místo havárie uzavřela policie a zakázala přístup k vraku letounu.

Od té doby již místní žádné informace o nehodě nedostali a komunistický režim o ní mlčel. Nehoda přitom patří mezi desítku největších leteckých katastrof v historii Československa.

"Před rokem 1989 o tom funkcionáři nevěděli vůbec nic, jediné informace byly od pamětníků. Oficiálně se o tom nedalo zjistit nic," řekl místní kronikář Ĺudovít Kubiš, který je zároveň jedním z organizátorů vztyčení pomníku obětem neštěstí.

V místě havárie se podle něj přitom dodnes dají najít trosky. Kubiš sám patří mezi pamětníky katastrofy, výbuch letadla ale slyšel jen z nedaleké vesnice. "Viděli jsme letadlo klesat za horu a pak jsme slyšeli silný hluk. Běželi jsme se starším bratrem tím směrem, ale už jsme se tam nedostali," řekl.

Výcvik v Moskvě?
Mezi místními se podle Kubiše později šířila řada konspiračních teorií o tom, proč režim jakékoliv informace o nehodě tají. Spekulovalo se o tom, že účastníci letu směřovali na školení či výcvik do Moskvy a podobně.

Starosta Lomu nad Rimavicou se začal o historii nehody zajímat při jejím padesátém výročí, kdy zároveň uplynula doba pro odtajnění vojenských informací o události.

Obec si od českého Vojenského historického archivu vyžádala vyšetřovací zprávy o nehodě. Poprvé oficiálně potvrdily katastrofu, která se místním vryla do paměti.

Koncem července chce spolek, který se historii nehody věnuje, odhalit v blízkosti jednoho z kráterů, který po pádu letadla zbyl, pamětní tabuli se jmény obětí. Žulový pomník by měl stát na otevřeném prostranství blízko hřebenové turistické stezky.

Autoři: ,