Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadná smrt „Kennedyho severu“

Česko

DISKUSE

Vyústění jedné z největších poválečných politických afér ve Spolkové republice mělo průběh jak z laciné detektivky. Reportér týdeníku Stern přijel 11. října 1987 krátce po poledni do ženevského hotelu Beau Rivage, aby natočil rozhovor s prominentním politikem, který se chtěl očistit ze skandálu otřásajícího celou zemí. Dveře do jeho pokoje byly pootevřené. Přestože na zavolání nikdo neodpovídal, vešel dál. V koupelně ho čekalo šokující překvapení. V naplněné vaně leželo oblečené mrtvé tělo. Uwe Barschel, před pár dny nejmocnější muž severoněmecké spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

Podle prvních šetření spáchal sebevraždu předávkováním léky na spaní. Verzi o sebevraždě však od počátku odmítla věřit jeho manželka, která se snaží až do současnosti očistit manželovu pověst. Postupně se vyrojily také další pochybnosti o tom, že zemřel vlastní rukou. A spousta nejasností obestírá tuto událost i dvacet let poté.

Kdo vlastně byl Uwe Barschel? Narodil se v květnu 1944. Během středoškolských studií se aktivně zapojil do mládežnické organizace křesťanských demokratů (CDU). V této straně rychle postupoval po kariérním žebříčku. V osmatřiceti letech se stal do té doby nejmladším zemským premiérem. A jeho ambice sahala ještě výš, neboť patřil k oblíbencům kancléře Kohla. V médiích se o charismatickém Barschelovi hovořilo jako o Kennedym severu. Vše se změnilo roku 1987. Nejprve v květnu přežil jako jediný nehodu soukromého letadla a ta jako by předznamenala další rány osudu.

V sobotu 12. září 1987, den před zemskými volbami, přinesl magazín Spiegel informace o tom, že Uwe Barschel nechal sledovat svého protikandidáta a opozičního vůdce Björna Engholma ze sociální demokracie (SPD), aby ho zkompromitoval. Engholm byl totiž schopný a oblíbený politik. Proto začaly preference SPD rychle stoupat a křesťanští demokraté znejistěli. Socialistům nahrávala také rostoucí sociální nespokojenost, pramenící ze zvýšení nezaměstnanosti v kielských loděnicích. Po oznámení Spiegelu ztratila CDU ve volbách šest mandátů a výsledek znamenal mocenský pat (v květnu 1988 se konaly další volby, v nichž už jasně zvítězila SPD a Engholm byl novým premiérem). Barschel trval na své nevině, ale postavilo se proti němu nejen veřejné mínění, ale i spolustraníci. Tři týdny po vypuknutí aféry Barschel rezignoval. Odjel do ženevského hotelu, aby se zde údajně setkal s člověkem, který ho měl morálně očistit. Čekala ho zde však smrt.

Kdo stál v pozadí?

Každý mysteriózní odchod prominenta přiživuje spekulace. Nesrovnalosti se týkaly zejména klíčové osoby skandálu – Barschelova tiskového tajemníka Pfeiffera, který jako první informoval tisk o nekalých praktikách svého zaměstnavatele. V březnu 1993 vyplula na povrch zpráva, že sociální demokraté vyplatili Pfeifferovi padesát tisíc marek z tajných fondů, aniž by důvěryhodně vysvětlili za jakým účelem. Zvažovalo se také, zda aféru nepřipravili lídři opozice, aby konečně získali vládní funkce. Engholm dva měsíce po zveřejnění těchto zpráv odstoupil, sociální demokraté však v této zemi vládli ještě dvanáct let.

V médiích se navíc objevila řada teorií o Barschelově smrti, v nichž figurují tajné služby, které měly politika zlikvidovat. Hlavním motivem pro vraždu byly údajně zbrojní dodávky pro Írán, na jejichž zprostředkování se Barschel podílel.

Někteří novináři tvrdili, že politický pád zemského premiéra inscenovali přímo lidé z CDU, nespokojení s jeho přílišnou ctižádostivostí. Vznesené pochybnosti znovu přinutily příslušné úřady otevřít celý případ a zahájit tentokrát trestní stíhání proti neznámému pachateli Barschelovy vraždy. To však bylo v roce 1998 zastaveno. Příliš jasno nevnesl do kauzy ani vrchní zemský státní zástupce v Kielu, který letos v září prohlásil, že stále existují indicie pro vraždu i sebevraždu. Zůstávají i obecnější otázky typu: co všechno jsou politici schopni v demokracii udělat pro získání moci, může se občanská společnost neférovým praktikám bránit, lze takové případy vůbec eliminovat? Odpovědi se netýkají pouze Německa.

O autorovi| Jaroslav Šebek, historik

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat