Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhadná úmrtí na koronavirus? O krevních sraženinách v těle infikovaných mají jednat i čeští experti

Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Praha Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zkoumá zjištění zahraničních lékařů, kteří uvádějí, že se v tělech některých pacientů nakažených koronavirem objevují život ohrožující krevní sraženiny. Rizikem by se podle něj měla zabývat klinická skupina při ministerstvu zdravotnictví. Samotný resort chystá vyjádření na pondělí.

„Poslední odborné publikace skutečně ukazují možné vyšší riziko žilního tromboembolismu (VTE; tvorba sraženin v žilách - pozn. redakce) u hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19. Přestože jakákoliv těžká infekce je předpokladem VTE (např. z toho důvodu, že je pacient nehybný), u nemoci covid-19 některá data ukazují, že by toto riziko mohlo být vyšší,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Zdůraznila, že přesný důvod zatím není objasněn, ale existuje několik hypotéz.

Podobně se vyjadřuje i hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimetnální medicíny (IKEM) Petr Smejkal, podle kterého některá úmrtí na covid-19 mohou být vysvětlena krevními sraženinami. Může jít o plicní embolie nebo mrtvice. „Souvisí to s hyperkoagulačnim stavem u covid-19,“ řekl Smejkal ČTK. Hyperkoagulační stav neboli trombofilie je právě náchylnost ke zvýšené tvorbě krevních sraženin. „Může to vysvětlovat i úmrtí pacientů s covid-19 na plicní embolie, cévní mozkové příhody atd. Prostě koronavirus opravdu není chřipka a nebagatelizujme jej,“ doplnil Smejkal. 

Zatímco lékaři v některých amerických nemocnicích začali preventivně pacientům léky na srážlivost krve, v Česku je podobné opatření u nebezpečných infekcí běžné.

Tuzemské nemocnice léčící pacienty nakažené koronavirem upozorňují, že léky na ředění krve patří ke standardní preventivní léčbě pacientů ve vážném stavu. „Jako každý lék tak i tento má nežádoucí účinky v podobě závažného krvácení,“ upozorňuje na podávání přípravků bez jasné indikace přednosta motolské Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní Tomáš Vymazal.

Krev se ředí i pacientům s covid-19 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „U lidí s těžkým průběhem covid-19 je ředění krve běžný postup u kriticky nemocných, nemají-li kontraindikace, třeba aktivní krvácení. Nejčastěji ve formě miniheparinizace, tedy podáváním nízkých dávek heparinu,“ potvrdila pro Lidovky.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

SÚKL očekává, že na téma krevních sraženin začne diskuze v rámci klinické skupiny covid-19 fungující při ministerstvu zdravotnictví, samotné ministerstvo se podle informací serveru Lidovky.cz k daným zjištěním vyjádří v pondělí.

Americký deník The Washington Post (WP) ve středu zveřejnil informaci, že američtí lékaři zjistili mikroskopické krevní sraženiny až u 40 procent nakažených pacientů, kteří byli vyšetřeni v univerzitní nemocnici v Atlantě. Podobné poznatky mají i další nemocnice, někteří lékaři se domnívají, že sraženiny mohou být odpovědné za významnou část úmrtí ve Spojených státech.

Sraženiny by podle nich mohly vysvětlovat neobvyklé případy, jež se vymykají poučkám z učebnic. Těhotné ženy bez symptomů náhle umírají na zástavu srdce. Pacienti, kteří podle všech předpokladů měli mít mírný průběh nemoci, se náhle dostávají do krize a umírají doma.

Při pitvách obětí koronaviru byly v jejich plicích nalezeny stovky mikroskopických sraženin. Větší mohou v mozku nebo v srdci vyvolat infarkt, píše WP a odvolává se na případ nakaženého herce Nicka Cordera (41), jemuž museli lékaři kvůli sraženině amputovat nohu.

V jiných zemích se problém sraženin s takovou naléhavostí neobjevuje, konstatuje WP. Příčinou může být fakt, že častá obezita a srdeční problémy činí Američany ohroženějšími. Důvodem může být i vyspělejší vybavení jednotek intenzivní péče v USA, které sraženiny snadněji odhalí.

Předběžné údaje z Číny nicméně hovoří o tom, že ze vzorku necelých 200 obětí koronaviru vykazovalo přes 70 procent krevní sraženiny. Nedávná nizozemská studie zjistila, že 38 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče má stejný problém. „Spekulací je spousta. Je to jedna z frustrujících záležitostí kolem koronaviru. Pohybujeme se pořád v temnotách,“ řekl washingtonskému listu Harlan Krumholz, internista z New Havenu.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži
Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži

Jelen je mýdlo s dlouhou historií. Jeho výroba začala roku už roku 1848 v Liberci a od té doby se jen zlepšuje. Vedle klasiky pak najdete i...