Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadný teplý kruh způsoboval kbelík u elektrického vedení

Česko

  20:46
RUDOLTICE - Za teplým kruhem ve sněhu, který se před časem objevil u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna, nestojí žádné záhady ani paranormální jevy, nýbrž vadné elektrické vedení. Dělníci ho dnes objevili ve zhruba půlmetrové hloubce pod kruhem.

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. foto: ČTK

Informovala o tom televize Nova. Dělníci pod zemí odhalili vedení a o něj opřený kbelík od asfaltu, který tam před lety někdo nechal.

Více o záhadě čtěte zde

"Spojka nefungovala tak, jak by měla, takže se tam vytvořil přechodový odpor a kýbl, který se dotýkal, se víceméně choval jako spotřebič," vysvětlil ředitel střední průmyslové školy Miroslav Zapletal.

Teplo od vedení stoupalo vzhůru a na povrchu vytvářelo vyšší teplotu. Kastelánka Krasava Šerkopová na místě naměřila plus 17,5 stupně Celsia, okolní teplota se přitom pohybovala pod nulou.

Po původu úkazu se pátralo několik týdnů. "Bylo tu více než patnáct senzibilů a různých vědců a všichni to směřovali k tomu, že to bude nějaký tepelný zdroj," řekl majitel zámku Jiří Vávra.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat