4. března 2010 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhadný teplý kruh způsoboval kbelík u elektrického vedení

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u  Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. | foto: ČTK

RUDOLTICE Za teplým kruhem ve sněhu, který se před časem objevil u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna, nestojí žádné záhady ani paranormální jevy, nýbrž vadné elektrické vedení. Dělníci ho dnes objevili ve zhruba půlmetrové hloubce pod kruhem.

Informovala o tom televize Nova. Dělníci pod zemí odhalili vedení a o něj opřený kbelík od asfaltu, který tam před lety někdo nechal.

Více o záhadě čtěte zde

"Spojka nefungovala tak, jak by měla, takže se tam vytvořil přechodový odpor a kýbl, který se dotýkal, se víceméně choval jako spotřebič," vysvětlil ředitel střední průmyslové školy Miroslav Zapletal.

Teplo od vedení stoupalo vzhůru a na povrchu vytvářelo vyšší teplotu. Kastelánka Krasava Šerkopová na místě naměřila plus 17,5 stupně Celsia, okolní teplota se přitom pohybovala pod nulou.

Po původu úkazu se pátralo několik týdnů. "Bylo tu více než patnáct senzibilů a různých vědců a všichni to směřovali k tomu, že to bude nějaký tepelný zdroj," řekl majitel zámku Jiří Vávra.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz