Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahodit je, či nechat doma?

Česko

  10:01
PRAHA - Každý člověk je jiný, stejně tak každý kuřák přestává kouřit trochu jinak. Univerzální recept na to, jak seknout s cigaretami, proto neexistuje. Pokud jde o dilema, zda mít cigarety v dosahu, nebo ne, je to obdobné. Pro většinu (ne)kuřáků je určitě lepší krabičku poblíž nemít.

Monika na cigaretu v úterý ani nepomyslela, místo toho si vychutnala kávu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Někdo těch pár zbylých cigaret večer před „dnem D" rozšlape, jedna paní šla například zbytek poslední krabičky pohřbít do lesa. Zakopala je a udělal jim malý křížek. Pro vás samotné to může být určitým symbolem, zhmotněním vašeho rozhodnutí. Můžete se také přistihnout při přemýšlení o tom, jak vážně to s odvykáním myslíte. Kdyby vám bylo líto cigarety vyhodit, zeptejte se sami sebe: „Na co je ještě budu potřebovat? Od zítřka přeci nekouřím!" Většinou se vyplatí odstranit nejen cigarety, ale všechno, co je připomíná - popelníky a zapalovače. Po cigaretách pak nesáhnete tak snadno. Hezkou historku nám vyprávěl pán, který byl bez cigaret na chatě kdesi na samotě. Na verandě jej přepadla chuť uvelebit se tam s cigaretou tak, jak to vždycky dělával. Sedl tedy na kolo a dojel pro kouření do vsi, ale když se vrátil, došlo mu, že kouřit už nechce, a právě zakoupené cigarety rozšlapal. Ta vzpomínka mu pak stačila, aby si pokaždé uvědomil, že cigarety se ho už netýkají. Někdo to však má opačně, cigarety si schovává v zásuvce.

Jedna paní dokonce nosila svou poslední cigaretu ve speciálním pouzdře na krku. Zvláštním případem jsou pak lidé, kteří žijí nebo pracují s kuřákem: kouření se jim stále připomíná a oni to pak určitě mají těžší.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


8. DEN dobrovolníků bez cigarety


Šárka (32 let)Šárka, majitelka divadelní agentury.

Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru

Šárka: V úterý dopoledne jsem byla v pohodě, odpoledne jsem celé strávila s lidmi, kteří kouří. Taky jsem dostala na cigaretu chuť, ale začala jsem raději inhalovat ten aromatický přípravek. Protože už jsem přejedená zeleniny, koupila jsem si slané tyčinky, které teď po jedné chroupám.

MUDr. Králíková: Prima, gratuluji.


Monika (25 let)

Monika.Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: V úterý se nic zvláštního nedělo. Dala jsem si kávu, poprvé po dlouhé době jsem se soustředila na její chuť. A chutnala skvěle! Na cigaretu jsem při tom vůbec nepomyslela. Zlepšila se mi také pleť, mám méně pupínků, což možná souvisí s tím, že už nekouřím.

MUDr. Králíková: Zlepšení pleti určitě souvisí s tím, že nekouříte. Mimochodem, také vrásky se tvoří rychleji a více kuřačkám než nekuřačkám, kouření totiž zmenšuje elastickou vrstvu pleti. Je prima, jak si kávu vychutnáváte, i to, že k ní nepotřebujete cigaretu: je to ale úplně atypicky brzo, tak vydržte.


Jan (33 let)

Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sámJan, top manžer.

Jan: V úterý jsem si posílil motivaci, protože jsem byl po dlouhé době na skvoši a zjistil jsem, že tu hodinu na kurtu jsem daleko lépe udýchal než v době, kdy jsem kouřil. Žádné speciální chutě na cigaretu jsem neměl. Sice jsem si na ni vzpomněl, ale ne v takové intenzitě jako dřív.

MUDr. Králíková: Užívejte si dobré pocity, pěstujte si radost. V době, kdy přestáváte kouřit, je sportování výborné. Nejen že ze sebe dostanete kalorie, ale po sportu se také cítíte dobře. Vydržte.


Radim (27 let)

Radim.Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: Po úspěšné zkoušce na VŠ jsem měl chuť na cigaretu, ale radši jsem šel na nádraží a koupil si tam noviny. Jinak se cítím dobře, přijde mi, jako kdybych byl nekuřák. Hodně mi to změnilo životní styl: začal jsem snídat dopoledne jím ovoce, odpoledne zeleninu, místo obědů saláty, večer se nepřejídám...

MUDr. Králíková: To zní perfektně. Držím palce, aby to vydrželo. Včetně vaší radosti z toho, že nekouříte.


Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklin Vojtěch.

Vojtěch: zdá se mi, že nový lék zabírá, chuť na cigaretu slábne. Večer jsem měl schůzku s kamarády, šli jsme na kafe a to je ta situace, u které jsem si vždycky zapálil. V takových chvílích si ale vždycky říkám: „Vidíš, jde to i bez cigarety." A když mám na kouření chuť, čekám, až přejde. Špatnou náladu jsem kvůli tomu ale neměl. Chtěl bych taky pozdravit svého trenéra thajského boxu Honzu Pákaře Antolíka, který mi hodně pomáhá shodit kila navíc.

MUDr. Králíková: Obecně nebývá dobré řešit dva problémy najednou, tedy shazovat kila a ještě přestávat kouřit, l když tato skupinka v LN je zatím abnormálně dobrá... Je fajn, že lék zabírá, přeji vám, aby to vše proběhlo co nejméně bolestně. Chuť by se měla s lékem ještě snížit. Ovšem odhodlání a radost z nekuřáctví je to hlavní.

Témata: cigareta, kouření, káva

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat