Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neznámý vandal poničil vzácné trnovníky pražské. ‚Zahradníci mají kromě vzteku i motyky,‘ reagoval institut

Poničený vzácný strom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničený vzácný strom. | foto: Facebook.com/@iprpraha

PRAHA  Zatím neznámý vandal poničil v hlavním městě vzácné trnovníky pražské. "Pokud si na svůj odvážný čin pamatuje, ať se radši ani neozývá, protože zahradníci mají kromě vzteku i motyky," objevilo se ve čtvrtek na facebookových stránkách Institutu plánování a rozvoje Prahy – IPR. Podle mluvčího IPR s odkazem na autora krajinářského řešení Ondřeje Fouse je poškození fatální a škoda téměř sto tisíc korun bez DPH.

K nevratnému poškození trnovníků pražských došlo pravděpodobně ve středu večer. „Stromy nelze zachránit,“ konstatoval pro Lidovky.cz mluvčí IPR Marek Vácha. Podle něj existuje možnost, že školka, která stromy vypěstovala, má ještě několik kusů. „Bylo by tak možné získat náhradu, ale šance jsou mizivé. Jinak bude nutné čekat asi čtyři roky na vypěstování nových,“ řekl Vácha.

Škoda, která zničením stromů vznikla, je podle mluvčího téměř sto tisíc korun. „Nákladovou metodou, tedy součtem pořizovací ceny a následné péče, činí škoda přibližně 32 500 korun za jeden strom, to je dohromady téměř sto tisíc korun bez DPH. Další škoda vzniká neúplností díla a v případě doplnění novými stromy i dočasnou nejednotností aleje,“ uvedl Vácha a dodal, že Městská část Praha 1 podala trestní oznámení. 

Poničený vzácný trnovník pražský.
Trnovník před „zásahem“ vandala.

Trnovník pražský speciálně vyšlechtil již zesnulý zahradník Josef Vik, kterému je přezdíváno otec pražských stromořadí. Zahradníci vnímají zničení trnovníků jako nebývalou ztrátu. „Vik pro Prahu tento strom vyšlechtil a velmi dobře věděl v jakých podmínkách dokáže růst. Žádný jiný takový typ stromu neexistuje a právě dnes Praha takové odolné stromy do svých ulic potřebuje,“ znělo vyjádření zahradníků. 

Na Facebooku lidé čin vandala odsoudili. „To dokážou jen bezpáteřní hovada! Ruce bych za to sekal,“ zněl například jeden z  komentářů pod příspěvkem IPR. 

Jeden z komentářů.

Čelakovského sady zahradníci zrevitalizovali minulý rok. Celkové náklady činily přibližně 13 milionů korun. Podle znalců se trnovníky pražské dochovaly po Praze jen v několika exemplářích. 

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!