26. listopadu 2017 13:39, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondráček: Při rozhodování o vydání Babiše musíme zvážit zájmy země, půjde o premiéra

Radek Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Vondráček | foto: MAFRA

PRAHA Při rozhodování o vydání Andreje Babiše (ANO) ke stíhání musí Sněmovna zvážit i zájmy země, neboť půjde o premiéra, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce nově zvolený šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO.

Vondráček komentoval rozhodování o vydání Babiše v kontextu žádosti o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody, kterou v pátek obdržela sněmovna. „To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu,“ řekl Vondráček na toto téma.

Nový předseda dolní komory informoval, že kriminalisté požádali také o stíhání poslance a libereckého hejtmana Martina Půty (STAN) obviněného z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Tuto žádost Vondráček označil za bezpředmětnou, Půta dal přednost působení hejtmana a vzdal se mandátu poslance, čímž o imunitu přišel.

Hamáček statutárním místopředsedou

Vondráček (ANO) hodlá ustanovit svým statutárním místopředsedou sociálního demokrata Jana Hamáčka, který v minulém volební období stál v čele dolní komory. 

Vondráček v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že při rozdělování kompetencí mezi místopředsedy Sněmovny nesvěří zahraniční agendu předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, pravděpodobně ji ponechá šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi.

Za situace, kdy zatím neexistuje žádná koaliční dohoda, rozhodl se jmenovat Hamáčka svým prvním místopředsedou podle svých slov výhradně na základě odbornosti a zkušeností. Minimálně do doby, než se povolební uspořádání vyřeší „třeba jiným způsobem“, dodal.

V otázce zahraniční politiky Sněmovny chce být Vondráček „velmi opatrný“ a udělá vše pro to, aby se komora za jednání v zahraničních otázkách „nemusela stydět“. Záleží podle něj také na dohodě organizačního výboru, v jehož čele stojí.

Vondráček vyjádřil přesvědčení, že ODS jako druhá nejsilnější sněmovní strana má nárok na křeslo místopředsedy. Fakt, že předseda ODS Petr Fiala uplynulý týden neuspěl, přičítá „nešťastné komunikaci“. Fiala v neděli v televizi zopakoval, že ve Sněmovně vládne hlasovací většina ANO, SPD a komunistů, která pro něj nehlasovala. Kandidovat bude nicméně znovu s podporou Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz