Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvO potřebě vítězství Ukrajiny, zadržování Ruska a dodržováním Charty OSN mluvil také ministr zahraničí Jan Lipavský.
Je třeba stále zdůrazňovat, že obětováním Ukrajiny Rusku si nezajistíme mír. Naopak tím lehkomyslně ohrozíme naši bezpečnost a hospodářské dopady budou nesporně dramatičtější,“ řekl Lipavský.
Stále hlasitěji jsou podle něj slyšet slova falešných proroků míru. Bezpečnost Česka podle něj začíná na Donbasu, ale i v dalších regionech světa, jako třeba na Sahelu.
„Nikdo si nepřeje mír na Ukrajině víc, než Ukrajinci sami. Tak jim pomožme,“ řekl před velvyslanci ministr zahraničí.
Ukrajině už šly 2 miliony kusů velkorážové a 22 milionů středorážové munice
Do konce roku by mělo být podle premiéra na Ukrajinu dodáno 500 tisíc kusů munice. Do české iniciativy, která shání dělostřeleckou munici i v zemích mimo Evropskou unii, dosud přispělo 15 zemí. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem. Samo přispělo téměř 866 miliony korun.
„Jak tržní ceny, tak úroveň utajení jsou zcela v souladu s tím, o jaké transakce se jedná, kdo má přímý zájem na jejich zmaření, na to nikdy nezapomínejme, a jaké bezpečnostní souvislosti a rizika pro osoby, které se toho účastní, jsou tady v sázce,“ řekl předseda vlády.
Zásadní změnu na bojišti teď podle Fialy očekávat nemůžeme. „Neočekáváme nějakou výraznou změnu na bojišti, byť současné manévry ukrajinských sil na ruském území jsou určitou symbolickou změnou. Ale fakticky si musíme přiznat, že zásadní zlom v konfliktu teď očekávat nemůžeme,“ uvedl premiér.
Fiala čeká diskusi, jak postupovat k zemím, kde už ruský vliv ohrožuje soulad v EU a NATO
„Spolu s našimi partnery se nevyhneme hlubší diskusi o tom, jak postupovat k zemím, kde už ruský vliv dosáhl takové úrovně, že ohrožuje nejen soulad v Evropské unii nebo Severoatlantické aliance, ale kde tímto svým způsobem ohrožuje i vlastní bezpečnost,“ prohlásil Fiala. Vláda si podle něj v této otázce počíná maximálně pragmaticky.
„Naším záměrem je, aby Ukrajina zůstala funkční zemí, což usnadní její zapojení do mezinárodních institucí,“ řekl velvyslancům Fiala.
„Nepřestávejme podporovat přirozenou autoritu Západu,“ zdůraznil také ve svém projevu premiér. „Česká republika dokázala, a to i díky vám, v řadě klíčových oblastí podniknout kroky, které naši bezpečnost a naši prosperitu výrazným způsobem posilují,“ řekl velvyslancům předseda vlády,“ řekl premiér.
Na poradě českých velvyslanců prostřednictvím videa vystoupila i novinářka Alsu Kurmaševová, která byla součástí poslední výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Poděkovala české diplomacii za úsilí ve snaze o její osvobození.
Při výměně vězňů se na začátku srpna do Německa a USA dostalo 16 lidí vězněných Ruskem výměnou za osm osob z věznic v západních zemích.
Lipavský: Hamas drží jako rukojmí Palestince
České vládní špičky hovořily i o izraelsko-palestinském konfliktu.
Premiér Fiala řekl, že nepochybně bude pokračovat česká podpora Izraele. „Zůstává naším spojencem, dnes stejně jako v jiných pro Izrael historicky těžkých chvílích. Máme enormní zájem na deeskalaci krize na Blízkém východě,“ prohlásil premiér.
„Hamás fakticky drží jako rukojmí všechny Palestince, kteří sní o samostatné státnosti, na kterou ostatně mají právo a my ji také podporujeme,“ řekl také ve svém projevu ministr zahraničí Lipavský.
Je podle něj v českém zájmu, aby byla Evropská unie významným geopolitickým hráčem v multipolárním světě. Bude to výzva pro novou Evropskou komisi.
V úterý velvyslance na Pražském hradě přijme prezident Petr Pavel. Letošní porada potrvá do 30. srpna.
Čeští vedoucí zastupitelských úřadů se v Praze schází tradičně na konci léta.