Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhrobská škrtla i kombinaci

Česko

Česká lyžařka, která dnes slaví 26. narozeniny, na poslední chvíli změnila plán, na MS pojede pouze slalom

GARMISCH-PARTENKIRCHEN / PRAHA V den svých 26. narozenin měla Šárka Záhrobská vstoupit poprvé do děje mistrovství světa.

Leč všechno je rázem jinak.

Nejlepší česká lyžařka za čtvrtečního soumraku, po poradě s trenérem Pavlem Šťastným oznámila, že se z kombinace odhlašuje. Oslavy tak nemusí odkládat až na večer, jak původně kvůli dnešnímu sjezdu a slalomu plánovala...

„Tahle trať je technicky hodně náročná a hlavně pak povrchově. Technika by ani tak nevadila, ale ten povrch... To je hlavní důvod změny plánu,“ vysvětloval Šťastný. „Šárka byla na sjezdových lyžích teprve počtvrté za celou sezonu. Sjezd jsme neměli možnost trénovat, ani to nebylo v plánu,“ konstatoval kouč.

„Pavlovo rozhodnutí naprosto respektuju, protože má spoustu zkušeností, hlavně s rychlostními disciplínami,“ prohlásila Záhrobská, „Na sjezdovku organizátoři sice pustili rolby a pokusili se led rozbít, bohužel se jim to ale nepodařilo.“

Již středeční a čtvrteční tréninky sjezdu ostatně naznačily, že Záhrobská k nim přistupuje spíše zdrženlivě. Při úvodním tréninku ztratila na nejrychlejší Francouzku Marchandovou 8,25 vteřiny, včera pak na první Norku Sejerstedovou 7,85 vteřiny.

„Skutečně v dané situaci nemá význam, aby jela kombinaci,“ pokračoval trenér. „Daleko lepší bude, když se připraví na slalom.“ Pauzu vyplní závody FIS Formu by podle něho měla Záhrobská ladit i ve dvou závodech FIS, které se o víkendu konají v německém Bad Wiessee.

Bídný stav zledovatělé a hrbolaté sjezdovky Kandahar tvrdě zkritizoval zejména Chorvat Ivica Kostelič. „Na těžší trati jsem nikdy v životě nejel a její připravenost byla skutečně na hraně,“ nechal se slyšet lídr Světového poháru.

Až na poslední chvíli se dnes také rozhodne, jestli se do kombinace pustí velká favoritka Američanka Lindsey Vonnová, stejně jako domácí žolík Maria Rieschová.

Vonnová si po středeční absenci včera sjezdovku konečně sjela, čímž splnila povinnost, bez níž by se na start kombinace ani nedělního sjezdu nesměla postavit.

Svoji jízdu pojala ale vskutku čistě turisticky.

Kombinézu nechala v hotelu a do cíle dojela v lyžařských kalhotách a v bundě, navíc pak s kapucí přetaženou přes helmu. I proto dojela s dvanáctivteřinovým zásekem na Sejerstedovou.

Potíže po otřesu mozku totiž neustupují a Vonnová stále ještě netuší, zda jí zmíněný handicap dovolí předvést v Německu vše, co umí.

Maria Rieschová má podobné starosti. Olympijskou šampionku ze superkombinace sevřela chřipka tak silně, že včera zůstala ležet v posteli a trénink raději oželela.

„Udělám vše pro to, abych se na start mohla v pátek postavit, ale cítím značné bolesti v krku a celkovou slabost,“ povzdechla si šestadvacetiletá německá lyžařka.

***

Bank udivil pátým místem v tréninku

Český lyžař Ondřej Bank skončil pátý v úvodním tréninku sjezdu na mistrovství světa v Německu. Na nebezpečné sjezdovce Kandahar v Garmisch-Partenkirchenu zajel o 1,88 sekundy pomaleji než nejrychlejší Ital Christof Innerhofer. „Byl to teprve první trénink a ti nejlepší borci se ještě budou určitě zlepšovat. Je vidět, že všichni tu mají z tratě velký respekt, samozřejmě včetně mě. I když u mě je možná o malinko menší,“ říkala naše sjezdařská jednička. Z dalších českých lyžařů absolvoval trénink jen Martin Vráblík, který se s více než jedenáctisekundovou ztrátou umístil na začátku šesté desítky. V tréninku, který je určen nejen pro sobotní sjezd, ale také pro pondělní kombinaci, řada lyžařů vypouštěla závěr. Z českých reprezentantek byla v tréninku nejlepší Klára Křížová, která skončila sedmatřicátá, Šárka Záhrobská byla o necelou vteřinu pomalejší.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...