18. června 2019 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zájem o demonstraci na Letné potvrdilo už 135 tisíc lidí, někde vypravují autobusy

Plakát zve lidi na demonstraci na pražskou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát zve lidi na demonstraci na pražskou Letnou. | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

PRAHA Na nedělní demonstraci za nezávislost justice a lepší vládu na pražské Letné se z krajů chystají podle místních organizátorů stovky lidí, v některých městech pro ně vypraví i autobusy. Spolek Milion chvilek pro demokracii, který protest pořádá, na twitteru uvedl, že účast nebo zájem o akci potvrdilo 135 tisíc lidí, a avizoval, že několik dní před ní zveřejní mapu vypravovaných autobusů.

Řada účastníků pojede po vlastní ose. Například vlaky na trase Olomouc - Praha jsou však na nedělní odpoledne téměř vyprodané a jejich posílení České dráhy teprve zvažují.

„Zjišťujeme naše provozní možnosti a podle toho bude v příštích dnech kapacita jednotlivých spojů operativně navýšena,“ sdělila dnes ČTK mluvčí ČD Vanda Rajnochová. Poptávka po nedělních vlacích z Moravy do Prahy je podle mluvčí ale pravidelně zvýšená a volná místa jsou jen v první třídě nebo v dopoledních spojích.

Porovnání plochy Václavského náměstí a Letenské pláně.
Protestní akci pořádá občanská iniciativa Milion chvilek.

Zástupci organizátora ČTK sdělili, že v Praze jednají s dopravním podnikem o posílení hromadné dopravy. Dopravce podle mluvčí Anety Řehkové na upřesnění ohledně akce od pořadatele ale ještě čeká. „Už nyní ale můžeme účastníkům akce doporučit přepravu metrem do/ze stanice Hradčanská,“ sdělila mluvčí. Organizátoři protestu vyzvali zejména Pražany, aby se dostali na Letnou raději pěšky, očekávají totiž, že městská doprava bude přetížená a parkovat na Letné nebude možné.

Z Královéhradeckého kraje bude pro účastníky protestu na Letné vypraveno hned několik autobusů, vyjedou z Trutnova, Náchoda nebo menších měst na Jičínsku, tedy většinou z míst s horším dopravním spojením.

Několik autobusů má dorazit do Prahy i z Moravskoslezského kraje. Dva budou vypraveny pro zájemce z Ostravy a okolí a v případě poptávky a zaplnění kapacity by mohl přibýt ještě další, řekl ČTK organizátor ostravských protestů Vladimír Dubový. Další dva autobusy by podle jeho informací měly přivézt lidi z okolí Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova pod Radhoštěm. Z regionu by měla podpořit pražskou akci podle Dubského nejméně tisícovka lidí.

Autobusy vypraví i dobrovolníci z některých měst ve Zlínském kraji, ze Zlína pojedou dva. „Zbývá v nich posledních asi osm míst. Víme i o dalších desítkách lidí, kteří jedou auty, a spousta lidí jede vlakem,“ uvedla za dobrovolníky z iniciativy Společně to dáme Aneta Maléřová.

Autobus vypraví také organizátoři ze Šumperku a Zábřehu. Z Olomouce se vydá do Prahy po vlastní ose odhadem 200 až 300 lidí, řekl ČTK organizátor Vladislav Raclavský.

Z Brna se na Letnou chystá minimálně 1500 lidí, řekla ČTK Hana Strašáková ze spolku Společně Brno. Podle ní lidé dojednávají autobusy a někteří pojedou auty.

Z Liberce se organizátorům zatím podařilo zajistit jediný autobus. „Komplikuje nám to dětská olympiáda, zjišťuji, zda bychom mohli někde sehnat další autobusy,“ řekla ČTK za organizátory Anna Provazníková. V Liberci v neděli začíná Letní olympiáda dětí a mládeže a organizátoři si pro ni zablokovali 35 autobusů a 45 řidičů, mnoho volných vozů a řidičů tak už v kraji není.

Na jihu Čech pořadatelé protestů o možnosti speciálního nedělního spoje teprve jednají s dopravci. „Odhadujeme, že by ho mohlo využít 500 lidí. Zatím ale jednáme o podmínkách a možnostech,“ řekl ČTK Tomáš Kuboušek, který pořádal demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) v Českých Budějovicích.

Z míst bližších a přístupnějších k Praze se hromadná přeprava lidí neplánuje, zájemci většinou pojedou auty. Například ve středních Čechách chtěla řada místních organizátorů protestů autobusy vypravit, ale byl o ně malý zájem. V Pardubickém kraji lidé na facebooku založili událost s podrobnostmi o akci na Letné a mohou se tam domluvit i na společném odjezdu vlakem nebo sdílení míst v autech, řekla ČTK organizátorka pardubických demonstrací Ivana Böhmová.

ČTK