PRAHA Ještě před rokem řešili někteří zaměstnanci firmy Linet v Želevčicích u Slaného problém, kam umístit své děti v předškolním věku. Podobně jako v ostatních částech země je i v okolí Slaného mateřských škol nedostatek. Problém za ně nakonec vyřešil sám zaměstnavatel, který patří mezi pět největších společností na výrobu sofistikovaných nemocničních lůžek na světě. Od září otevírá Linet firemní školku, ve které najde „útočiště“ až 42 předškoláků.
„O založení podobné školky byl mezi zaměstnanci dlouhodobý zájem. Firma loni v průzkumu zjistila, že by o takovou školku mělo zájem 86 procent z oslovených zaměstnanců. A proto se ji rozhodla od letoška otevřít,“ uvedla mediální zástupkyně Linetu Lea Hrabětová. Zdůraznila, že firma se tím snaží zabránit odchodu kvalifikovaných pracovníků na rodičovskou dovolenou.
K založení školky využil Linet i dotace z evropských fondů. „Právě možnost čerpat dotaci byla jedním z důvodů, proč firemní školku otevíráme už letos,“ připustila Hrabětová. Evropské dotace zvyšují zájem Evropské dotace, které lze na zřizování firemních školek čerpat, přitahují pozornost stále většího počtu firem. „Právě díky možnosti čerpat dotace není zájem o školky ovlivněn hospodářskou krizí,“ potvrzuje Kateřina Francová, spoluzakladatelka občanského sdružení Firemní školky, které bylo založeno jako poradenské centrum pro zřizování firemních předškolních zařízení. „Dotace z EU pokryjí značnou část nákladů na založení, a dokonce i na provoz firemní školky po dobu 24 měsíců. Pro založení firemní školky je nyní ideální doba.“ Občanské sdružení Firemní školky nyní každý měsíc vyřizuje kolem pěti telefonických žádostí firem o informace ohledně možnosti takové školky založit.
Jednou z firem, které se na občanské sdružení obrátily s žádostí o informace o založení firemní školky, je také internetový portál Seznam.cz. „Plánujeme stěhování do nových prostor, kde bychom chtěli mít i firemní školku,“ uvedla mluvčí firmy Rita Gabrielová. Pořizovací náklady školky pro zhruba 25 dětí by se měly vyšplhat na jeden milion korun, měsíční provozní náklady by se pak měly pohybovat kolem 200 tisíc korun.
Evropské dotace na firemní školky lze čerpat nikoliv na pořizování budov, ale na vybavení školek a jejich provoz. Pakliže je navíc firemní školka certifikovaná ministerstvem školství a tělovýchovy, může prostředky na její založení dodat i ministerstvo. Aby však firemní školka získala certifikaci, a tudíž i přístup k dotacím ze státního rozpočtu, musí splňovat řadu požadavků. Vzdělávání mohou například poskytovat pouze pedagogičtí pracovníci a vzdělávání musí probíhat podle státních programů pro předškolní vzdělávání.
Miniškolky by měly být odpočitatelné z daní Aby se firmy mohly vyhnout náročným požadavkům na certifikaci, a přesto nemusely financovat školky z vlastní kapsy, navrhl bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas zřizovat tzv. miniškolky, ve kterých by na čtyři děti připadal vždy jeden pečovatel. „Neměly by ambice předškolních zařízení, ale poskytovaly by péči o děti,“ vysvětlil Nečas. Ještě v pozici ministra vypracoval prorodinný balíček, který počítá s tím, že by náklady na zřízení miniškolek měly být odpočitatelné z daní. Balíček nyní čeká na schválení v Poslanecké sněmovně a v platnost by mohl vstoupit v polovině příštího roku. „Je to způsob, jak aktivizovat soukromý sektor, aby se podílel na řešení nedostatku školek v zemi,“ řekl Nečas.
***
Nedostatek školek v Česku
* Každý rok se do školek hlásí 285 tisíc dětí. 15–20 tisíc z nich je kvůli nedostatečné kapacitě odmítáno.
* Firmy zakládají školky pro děti zaměstnanců, na jejichž zřízení mohou čerpat dotace z EU i z českého státního rozpočtu.
Dotace ze státního rozpočtu lze získat pouze v případě, že firemní školka získá certifikaci od ministerstva školství a tělovýchovy.
* Poslanecká sněmovna bude projednávat tzv. prorodinný balíček. Ten počítá se zaváděním miniškolek, ve kterých by na čtyři děti připadal vždy jeden pečovatel. Tyto školky by neměly certifikát MŠMT, jejich zřizovací náklady by ale byly daňově uznatelné.