Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem o švýcarské hodinky klesá

Česko

CURYCH Poptávka po švýcarských hodinkách je nejslabší za více než dvě dekády. Vývoz hodinek ze země se v květnu propadl o 27,6 procenta a za prvních pět měsíců roku se tak poptávka snížila o čtvrtinu. Uvedla to včera Swiss Watch Federation.

Ukázalo se, že se bohatí za finanční a hospodářské krize odvrátili od drahých hodinek. Maloobchodníci snížili objednávky a potřebují se zbavit přebytečných zásob. Propad odbytu nejvíce postihl hodinky, které stojí více než tři tisíce švýcarských franků (přes 52 tisíc korun). Export hodinek nad touto hranicí se propadl o třicet procent a poptávka po hodinkách v cenovém rozpětí 500 až tři tisíce franků klesla o dvacet procent. Akcie švýcarských hodinářských společností po zveřejnění zprávy klesaly a vedly si hůře než zbytek trhu.

„Od března dražší hodinky klesaly více než ty levnější. Pravděpodobně to víc poznamená Richemont, více než Swatch Group,“ poznamenal analytik společnosti Vontobel René Weber. Připomněl, že pozice Richemontu je silnější právě v horním cenovém pásmu.

Poptávku po hodinkách, které stojí 200 až 500 franků, krize poznamenala nejméně. Prodej v této kategorii klesl jen o deset procent.

„Údaje posilují náš názor, že výrobce hodinek čeká tvrdý rok,“ dodal analytik Kepler Capital Markets Jon Cox. Celoroční pokles prodeje odhaduje na dvacet procent.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...