20. srpna 2012 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sliby zájemců o Hrad: podpora gayů či změna voleb

Prezidenští kandidáti Jan Fischer, Miloš Zeman (horní řada zleva), Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Vladimír Dlouhý (dolní řada zleva). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenští kandidáti Jan Fischer, Miloš Zeman (horní řada zleva), Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Vladimír Dlouhý (dolní řada zleva). | foto: Koláž: Míla

PRAHA Jan Fischer chce být moderním prezidentem, Miloš Zeman sjednotitelem, "prezident" Přemysl Sobotka touží změnit způsob voleb do Poslanecké sněmovny a "prezidentky" Jana Bobošíková s Klárou Samkovou se plánují zabydlet ve vládě a parlamentu. Server Lidovky.cz sepsal, s čím chtějí jednotliví kandidáti jít do první přímé volby prezidenta v historii země.

Server Lidovky.cz se podíval na zájemce o Hrad, kteří získali nominaci od své politické strany, případně mají alespoň teoretickou šanci sesbírat 50 tisíc podpisů pro kandidaturu na post prezidenta. 

U jednotlivých zájemců o Hrad pak server vycházel z toho, jaká témata možní kandidáti na prezidenta sami preferují ve veřejných diskuzích, ve svých předvolebních materiálech, případně na jejich internetových stránkách.   

ČTĚTE TAKÉ:


 • Jan Fischer
  Dosavadní favorit prezidentské volby by chtěl být prezidentem moderním - připomínat politikům, že jsou témata i na delší dobu, než na jejich čtyřleté volební. Nechce "napínat hranu", narozdíl od Klause by se staral o harmonii zahraniční politiky s vládou, odmítá "prezidentskou politickou agendu". Prezident Fischer by nejmenoval vládu s komunisty, k Evropské unii by choval narozdíl od Václava Klause vstřícný postoj.  
Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář.

 • Přemysl Sobotka
  Kampaň zahájil slibem, že změní způsob voleb do Poslanecké sněmovny, chce se zasadit o přímou volbu poslanců a odstranění anonymity stranických kandidátek. Podporoval by jadernou energetiku a opatrnost vůči Evropské unii - o přijetí eura podle něj musí rozhodnout občané v referendu. A má i trochu překvapivé prezidentské téma: touží rozproudit debatu na téma přechylovat, či nepřechylovat cizí ženská jména.
Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka

 • Miloš Zeman
  Při startu kampaně uvedl, že chce být prezidentem sjednotitelem a zprostředkovatelem, který nabídne "tichou diplomacii". Za cíl si vytkl zlepšit obraz politiky v očích občanů.
Rok 2012: prezidentský kandidát Miloš Zeman otevřel v rámci své kampaně kancelář v Loretánské ulici.

Rok 2012: prezidentský kandidát Miloš Zeman otevřel v rámci své kampaně kancelář v Loretánské ulici. • Jiří Dienstbier
  Kandidát ČSSD se vyslovil pro možnost adopce dětí homosexuálními páry žijícími v registrovaném partnerství. Jako prezident by vůbec dbal na to, aby byla dodržována práva sexuálních menšin. Dienstbier se zúčastnil obou ročníků pochodu hrdosti gayů a leseb Prague Pride. Na tom letošním sbíral i podpisy pro svoji kandidaturu. Místo kladeče věnců chce být "nekompromisním kritikem současných poměrů a neohroženým zastáncem zájmů lidí proti nejrůznějším zájmovým skupinám."
Jiří Dienstbier se synem

Jiří Dienstbier se synem • Vladimír Dlouhý
  Česko chce proměnit v sebevědomější zemi. Jako další cíl si v rozhovoru pro Lidové noviny také vytkl probrat lidi z jisté společenské frustrace a nedůvěry k úřadům a státním institucím, kterou kolem sebe cítí: "Chci lidem říct, že mají na víc.“ Upozornil na sebe i tím, že studentům slíbil za každý podpis pro jeho kandidaturu 20 korun.
Vladimír Dlouhý zahájil prezidentskou kampaň.

Vladimír Dlouhý zahájil prezidentskou kampaň. • Karel Schwarzenberg
  Jeden z prvních oficiálních zájemců o Hrad uvedl, že prezident by si neměl nárokovat přílišnou aktivitu. Jako prezident by Schwarzenberg dbal o politickou morálku, po nástupu by amnestií ulehčil přeplněným věznicím. Snažil by se také o to, aby Česko nevypadlo z Evropské unie.
Karel Schwarzenberg stojí za místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem

Karel Schwarzenberg stojí za místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem

 • Zuzana Roithová
  Lidovecká kandidátka při oznámení kandidatury uvedla, že chce hájit lidskou důstojnost všech občanů, bránit nacionalismu a "vrátit Českou republiku zpátky do centra rozhodování o budoucnosti Evropy".
Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

 • Jana Bobošíková
  Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková by byla jako prezidentka na zasedání vlády a parlamentu jako doma, podle svých slov by tam často řečnila. Dlouholetá euroskeptička by pokračovala v Klausově nesmlouvavé kritice EU. 
Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková protestovala 9. února v Praze před poslaneckou sněmovnou proti vymahačským praktikám společnosti ČEZ a sbírala podpisy pro petici

Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková protestovala 9. února v Praze před poslaneckou sněmovnou proti vymahačským praktikám společnosti ČEZ a sbírala podpisy pro petici

 • Klára Samková
  Známá právnička podle svých slov kandiduje jako "normální ženská a matka pubertálního dítěte". V rozhovoru v MF DNES sama sebe označila jako jediného rozumného kandidáta na prezidenta. Pokud bude zvolena, slibuje, že zatopí vládě. Klaus ani Havel prý tak nečinili, protože nedostatečně využívali svých ústavních možností.   
Klára Samková

Klára Samková

 • Vladimír Franz
  Jako prezident by se vyvaroval vlastní politiky nezávislé na politice vládní, odmítal by jevy vedoucí k občanské lhostejnosti. Nechce získávat politické body "nesplnitelnými" sliby o nižších daních a vyšších důchodech. 
Hudebník a výtvarník Vladimír Franz bude jedním z arbitrů.

Hudebník a výtvarník Vladimír Franz.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.