Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájemci o Hrad testují terén. Fischer v příští prezidentské volbě zabojuje, ostatní vyčkávají

Česko

  5:00
Praha - Před týdnem blahopřál prezident Miloš Zeman mediálnímu magnátovi Jaromíru Soukupovi k padesátinám. A Hrad dokonce vydal na oficiálních stránkách projev, který zakončila Zemanova slova: „Na další čtyři roky,“ míněno jejich společného pořadu. Ač se zdá, že je to poměrně dlouhá doba, dle informací LN se již řada adeptů na náročnou kampaň i debaty chystá.

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) foto: Lidové noviny

Samotný Soukup, o jehož politických ambicích svědčí i založení hnutí List, k prezidentské kandidatuře řekl: „Zatím to neplánuji, ale říká se: Nikdy neříkej nikdy...“

Naopak účastí už si je jist senátor Pavel Fischer, jenž loni obdržel v prvním kole deset procent hlasů a skončil na třetím místě. „Na volby za čtyři roky se připravuji, aby se mnou voliči mohli počítat,“ řekl LN senátor Fischer.

Jaromír Soukup dostal od prezidenta hodinky k padesátinám. Kdo další přijel gratulovat?

Ještě více „proháněl“ vítězného Zemana expředseda Akademie věd a nyní už také senátor Jiří Drahoš. Bude v roce 2023 kandidovat? „Až ta situace nastane, zvážím to,“ říká Drahoš, který ve druhém kole dostal 48,6 procenta hlasů. Dalším vědcem, jenž by mohl do voleb zasáhnout, je Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy.

Na akademické půdě se spekuluje o jeho politických ambicích, až mu v roce 2022 skončí mandát. „To není na pořadu dne, nyní se věnuji Univerzitě Karlově,“ řekl LN Zima. Jeho zvýšenému zájmu o společenská témata odpovídá i nový projekt univerzity, v rámci nějž Zima vyrazí na štaci do krajů.

Pavel Fischer sledoval se svým týmem výsledky voleb v kavárně Smetana Q na...
Jiří Drahoš.

V kuloárech se hovoří také o zájmu šéfodboráře Josefa Středuly. „Do budoucna tuto výzvu nevylučuji,“ sdělil LN Středula. „Neříkám, že ne. Ale je to brzy,“ odpovídá zase skokan prezidentských voleb a senátor Marek Hilšer. V pátečním Deníku N nevyloučil zájem expremiér Petr Pithart: „Žena už by mě na Hrad pustila, neříkám radikální ne.“ LN oslovily i Petra Pavla či Alenu Vitáskovovou, o jejichž zájmu se spekuluje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!