Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zájemců o zkoušku přibývá

Česko

PRAHA Zájem cizinců o zkoušku z českého jazyka vzrostl od listopadu 2009 do května 2010 o padesát procent. Takový je výsledek dotazníkového šetření Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.

Důvod narůstajícího počtu zájemců je zřejmý: od ledna 2009 je její úspěšné složení podmínkou udělení trvalého pobytu v ČR -ovšem pouze pro cizince ze zemí, které nejsou členy Evropské unie. Právě proto vznikl na počátku roku 2009 projekt s názvem Systém výuky českého jazyka a zkoušek pro cizince, který je realizován ve spolupráci Výzkumného ústavu pedagogického v Praze (VÚP), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstva vnitra (MV). Systém výuky českého jazyka a zkoušek pro cizince vznikl na základě vládního usnesení z května 2008.

Cílem dotazníkového šetření VÚP bylo vyhodnotit jeho dvouleté fungování. „Mezi prvním sledovaným obdobím, od září 2008 do 31. května 2009, a druhým, od 1. června do 31. října 2009, došlo ke zhruba 30% nárůstu počtu cizinců, kteří skládali zkoušku. Mezi druhým a třetím obdobím, od 1. listopadu 2009 do 31. května 2010, došlo dokonce ke zhruba 50% nárůstu počtu zájemců o zkoušku,“ říká Kamila Sladkovská, která má ve VÚP zkoušku pro cizince na starosti.

Hned po Praze mají největší zájem v Jihomoravském kraji Z dotazníkového šetření VÚP vyplynula i další zajímavá data. Největší zájem o zkoušku mají Ukrajinci, Mongolové, Rusové, Vietnamci, Moldavané a Bělorusové. Úspěšnost u zkoušky činí zhruba 80 %. Většina neúspěšných uchazečů opakovala zkoušku ve stejné škole.

Zkoumalo se také krajové rozložení a četnost cizinců podle státní příslušnosti v jednotlivých krajích. Nejvíce cizinců bylo vyzkoušeno v Praze (3116), dále v Jihomoravském kraji (1174) a nejméně v Jihočeském kraji (417). Téměř ve všech krajích je největší cizineckou minoritou, která zkoušku absolvovala, minorita ukrajinská. Pouze v Moravskoslezském kraji se účastnilo nejvíce uchazečů z Mongolska. V Praze byli druzí nejčastější žadatelé občané z Ruska.

Problémy s češtinou mají Mongolové, ale také Ukrajinci Podle údajů škol bylo v období od září 2008, kdy byl spuštěn Systém výuky českého jazyka a zkoušek pro cizince, do 31. května 2010 vyzkoušeno 6978 osob. Z celkového počtu 1570 cizinců neuspělo.

Rusové a Bělorusové byli u zkoušky z češtiny vesměs úspěšní. Největší problémy měli Mongolové, Moldavané a Ukrajinci. Zkoušku je možné opakovat, ukázalo se ale, že někteří neúspěšní se při tom pokoušeli systém obejít a buď absolvovat stejnou verzi zkoušek, kterou znali z prvního pokusu, nebo dokonce uplatit zkoušející.

Od 1. července letošního roku má proto zkouška nová pravidla. Ta by jednak měla zaručit stejné podmínky pro její složení na všech školách, které ji nabízejí (v této chvíli je jich po celé ČR celkem 45), jednak zavádí přísnější systém složení zkoušky, zejména pro její opakování.

Bez poukazu a potvrzení se zkouška složit nedá Pro první pokus, který je bezplatný, si musí cizinec vyřídit tzv. Poukaz od Ministerstva vnitra ČR. Také jeho vydání nic nestojí. Při každém dalším „reparátu“ ale musí předložit Potvrzení o nesložení zkoušky. „Toto potvrzení bude pro cizince důležité, neboť pouze s ním se mohou přihlásit k dalšímu pokusu. Jelikož však na něm bude zaznamenáno, kde a jakou verzi zkoušky dotyčný skládal, bude ohlídáno, aby napříště tutéž verzi neopakoval,“ vysvětlila Sladkovská serveru www.nicm.cz.

Autor: