Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zájmy občanů jdou k čertu, hlavně, když to sype, útočila Dvořáková

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková | foto: ČTK

PRAHA Anděla Dvořáková si nebrala servítky a zaútočila na české politiky. Prý za peníze slouží sudetským Němcům. Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu, šokovala zkoprnělé politiky na shromáždění k výročí vzniku Československa.

Dvořáková vyzdvihla Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců, a zkritizovala zejména regionální politiky. Nikoho však nejmenovala.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my," řekla Dvořáková a podotkla, že se to týká hlavně regionálních politiků. Podle ní si dělají, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájmy lidí a státu. "Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," prohlásila předsedkyně svazu. "Ať to sype, klidně i od Sudeťáků."

Večer pak Dvořákovou prezident Václav Klaus vyznamenal, když jí "propůjčil" Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Sudetští Němci podle Dvořákové ovlivňují život v regionech. Poukázala na to, že z památníku na Ploštině byla odstraněna socha partyzána a nápisy. "Zapomněli jsme na ty, kteří položili životy za naši svobodu. A může za to české školství," pokračovala Dvořáková.

Čtěte také

Ostře zkritizovala i Evropskou unii. "Evropský parlament přijímá nesmyslné opatření." Odsoudila i nedávné požadavky sudetských Němců a zmínila i české regionální zastupitele.

Takové aktivity jsou podle Dvořákové záměrem, které by mohly vést k revizi výsledků druhé světové války. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Dvořáková.

Fotogalerie - Česko dnes slaví

Oslavy 28. října: Prezident Václav Klaus na Vítkově v Praze.

Klaus žádá pro Česko výjimku z evropské listiny základních práv. Většina politiků to považuje za zbytečné. O věci se bude jednat na evropském summitu, který začíná ve čtvrtek. Sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou výjimku odmítla.

Dvořáková zkritizovala i české politiky v Bruselu, kteří podle ní nedostatečně bojují za české zájmy. Evropský parlament podle ní přijímá nesmyslná rozhodnutí, která ovlivňuje život v Česku.

Ostatní odkazovali na Masaryka

Následná vystoupení politiků byla odlišná. Hovořili zejména o demokracii a o svobodě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) varoval v projevu před extremismem. "Po všech těch Gottwaldech a Husácích vyrostli noví demagogové, kteří by se rádi dostali k moci," řekl šéf horní komory. Nesmí podle něho nastat doba, aby se lidé opět museli bát vyslovit svůj názor.

Extremismus zmínil také premiér Jan Fischer, podle kterého odpovědí na něj nemůže být cenzura. "Je třeba ukázat, že vedle slova národ stojí humanita," zdůraznil. Ideály masarykovského Československa, tedy demokracii, svobodu a nezávislost stojí za to bránit, podotkl Fischer.

O vlastenectví hovořil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něho musí být každodenní součástí života. Nemělo by ale prý být vyjádřením hesla "co je doma, to se počítá" a "domácího dvorečku".

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...