Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zájmy občanů jdou k čertu, hlavně, když to sype, útočila Dvořáková

Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková | foto: ČTK

PRAHA Anděla Dvořáková si nebrala servítky a zaútočila na české politiky. Prý za peníze slouží sudetským Němcům. Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu, šokovala zkoprnělé politiky na shromáždění k výročí vzniku Československa.

Dvořáková vyzdvihla Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců, a zkritizovala zejména regionální politiky. Nikoho však nejmenovala.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my," řekla Dvořáková a podotkla, že se to týká hlavně regionálních politiků. Podle ní si dělají, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájmy lidí a státu. "Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," prohlásila předsedkyně svazu. "Ať to sype, klidně i od Sudeťáků."

Večer pak Dvořákovou prezident Václav Klaus vyznamenal, když jí "propůjčil" Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Sudetští Němci podle Dvořákové ovlivňují život v regionech. Poukázala na to, že z památníku na Ploštině byla odstraněna socha partyzána a nápisy. "Zapomněli jsme na ty, kteří položili životy za naši svobodu. A může za to české školství," pokračovala Dvořáková.

Čtěte také

Ostře zkritizovala i Evropskou unii. "Evropský parlament přijímá nesmyslné opatření." Odsoudila i nedávné požadavky sudetských Němců a zmínila i české regionální zastupitele.

Takové aktivity jsou podle Dvořákové záměrem, které by mohly vést k revizi výsledků druhé světové války. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Dvořáková.

Fotogalerie - Česko dnes slaví

Oslavy 28. října: Prezident Václav Klaus na Vítkově v Praze.

Klaus žádá pro Česko výjimku z evropské listiny základních práv. Většina politiků to považuje za zbytečné. O věci se bude jednat na evropském summitu, který začíná ve čtvrtek. Sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou výjimku odmítla.

Dvořáková zkritizovala i české politiky v Bruselu, kteří podle ní nedostatečně bojují za české zájmy. Evropský parlament podle ní přijímá nesmyslná rozhodnutí, která ovlivňuje život v Česku.

Ostatní odkazovali na Masaryka

Následná vystoupení politiků byla odlišná. Hovořili zejména o demokracii a o svobodě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) varoval v projevu před extremismem. "Po všech těch Gottwaldech a Husácích vyrostli noví demagogové, kteří by se rádi dostali k moci," řekl šéf horní komory. Nesmí podle něho nastat doba, aby se lidé opět museli bát vyslovit svůj názor.

Extremismus zmínil také premiér Jan Fischer, podle kterého odpovědí na něj nemůže být cenzura. "Je třeba ukázat, že vedle slova národ stojí humanita," zdůraznil. Ideály masarykovského Československa, tedy demokracii, svobodu a nezávislost stojí za to bránit, podotkl Fischer.

O vlastenectví hovořil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něho musí být každodenní součástí života. Nemělo by ale prý být vyjádřením hesla "co je doma, to se počítá" a "domácího dvorečku".

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.