Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakaboněný v. Usměvavý“

Česko

Lídři ČSSD a ODS trénují na televizní souboje * Paroubek s dohledem odborníků, Nečas v improvizovaném studiu

PRAHA Šest dní. Přesně tolik zbývá do okamžiku, kdy se otevřou volební místnosti a lidé budou moci rozhodovat o tom, kdo bude Česku vládnout následující čtyři roky.

Politici se ještě na poslední chvíli budou snažit přesvědčit co nejvíce lidí, aby přišli dát hlas právě jim. Oproti ostatním mají největší výhodu lídři dvou nejsilnějších stran, sociálních a občanských demokratů, Jiří Paroubek s Petrem Nečasem. Ty totiž do voleb čekají tři velmi očekávané duely. Kdo v nich uspěje, může přinést své straně rozhodující procenta navíc. Podobně jako když v roce 2002 tehdejší šéf ČSSD Vladimír Špidla v televizní debatě „smázl“ chabě připraveného předsedu ODS Václava Klause.

První ze série diskusí Paroubka s Nečasem nabídne už zítra TV Prima ve svém pořadu Partie. Oba straničtí lídři se pak utkají ještě ve středu v Radiožurnálu, vrcholem by pak měla být čtvrteční debata v České televizi.

Představitelé obou táborů jsou si vědomi důležitosti zmíněných duelů. Paroubek a Nečas se tedy na vzájemný souboj připravují pečlivěji a důkladněji než jindy. Občanští demokraté dokonce pro Nečase ve svém sídle vytvořili improvizované studio s kamerami. Role Paroubka se podle informací LN ujal bývalý poslanec Unie svobody a člen volebního štábu Tomáš Vrbík. „Jméno neprozradím, ale politiky ČSSD simuluje velmi věrně,“ říká mluvčí ODS Martin Kupka.

Šéf ČSSD zase absolvoval téměř čtyřhodinovou přípravu na avizovaná témata včera. A podle šéfa PR sekce Petra Dimuna se možná sejdou i dnes. V Lidovém domě přitom mohou mít z duelu obavy. První střetnutí s Nečasem totiž Paroubek rozhodně nevyhrál. I proto ČSSD mění taktiku. „Snad budeme mít možnost vysvětlit, že nejde o střet dvou tváří. Jakoby nově vytvořeného usměvavého a PR mágy vyžehleného Nečase a zakaboněného Jiřího Paroubka. Chceme ukázat, že jde o střet tematický. O tom, co nabízíme po volbách,“ tvrdí Dimun.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Petra Nečase dnes jeho spolustraníci zavřou na několik hodin do improvizovaného studia v jejich sídle Albatros. Před kamerami tam na Nečase bude útočit „Paroubek“ Vrbík. Lidé z volebního štábu budou analyzovat každé slovo svého lídra. „Tyto televizní debaty jsou velmi důležité. Na přípravu proto klademe větší důraz,“ tvrdí Nečasův blízký spolupracovník Jiří Sezemský. „Bude se hovořit především o ekonomice a klíčových tématech politiky. Ale jde i o navození stresových situací,“ líčí mluvčí ODS Kupka. Strategii pro debatu Nečasovi osobně ordinovalo i americké eso ve službách ODS Arthur J. Finkelstein.

Za Jiřím Paroubkem zase včera přišli jeho odborní poradci a pozváni byli i někteří politici, například David Rath či Jiří Havel s Janem Mládkem, aby svého šéfa připravili na zdravotnická, respektive ekonomická témata. „Zaměřujeme se především na zdravotnictví, ekonomiku, důchody a sociální věci. Každému z témat bude vyčleněna hodina,“ popsal Dimun. „Pokud chce ODS divadlo, je to jejich volba. My budeme trvat na věcné tematické debatě,“ dodal šéf PR sekce ČSSD.

Zatímco středeční rozhlasová debata bude v tradičním duchu všech dosavadních předvolebních speciálů, Prima i Česká televize se na duel dvou potenciálních kandidátů pečlivě připravují. Obě stanice chtějí Paroubkovi s Nečasem například jasně vymezit čas na odpovědi. Tematické okruhy si zítra v Primě budou rivalové střídavě losovat.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...