13. června 2015 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz kouření i na venkovních festivalech? Jak za totality, stěžují si pořadatelé

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Přísný protikuřácký zákon by mohl zkazit radost kuřákům nejen v hospodách a barech, ale i na venkovních festivalech. Obce by totiž mohly rozšířit zákaz i na prostory pod širým nebem. Pořadatelé největších letních festivalů se proti takovému návrhu ale hlasitě bouří. V anketě serveru Lidovky.cz se shodli, že by nebylo reálné zákaz uhlídat.

Chystaný protikuřácký zákon, který prošel vládou a nyní putuje do sněmovny, nově nabízí obcím možnost zakázat kouření na konkrétních akcích v jejich lokalitě. Jedinou vyhláškou by tak mohly zkomplikovat plány pořadatelů venkovních festivalů. 

Ačkoli zákon ještě neprošel nutným procesem schválení, už teď vzbuzuje vášně, a to především mezi organizátory zavedených festivalů. Ti, které oslovil server Lidovky.cz, se do jednoho shodli na tom, že zajistit, aby se na jejich akci nekouřilo, není v reálu možné. Pokud by však konzumenty nikotinu neuhlídali, hrozila by jim pokuta až ve výši 50 tisíc korun. 

Uhlídat kuřáky? Nemožné

„Myslím, že na venkovním festivalu je naprosto nereálné to jednak uhlídat, a druhak to i vyžadovat. Co ti kuřáci budou dělat? Budou chodit ven z areálu, třeba kilometr daleko, aby si zakouřili? Já jsem poměrně zastáncem zákazu kouření ve vnitřních prostorách, ale v otevřených venkovních prostorech je to nesmysl,“ rozohnil se pořadatel drumandbassového festivalu Let It Roll Zdeněk Souček. 

Podle něj by to navíc mohlo mít neblahý vliv na návštěvnost akce. „Máme velkou část našich návštěvníků ze zahraničí, tak tam by to asi mělo nějaký vliv. Navíc by to bylo bezprecedentní v celé Evropě,“ stěžuje si pořadatel.

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření na akcích pod širým nebem?

Ano, kouř mi vadí kdekoli. 460
Ne, je to hloupý návrh. 1479

Organizátoři tápou hlavně v tom, jak by měli v praxi zajistit, aby nedocházelo k porušení zákona. „Pokud to bude až takhle do detailu, tak bych byl určitě proti. Neumím si představit, že bych najímal další stevardy a ostrahu, aby tam hlídala jednotlivá místa a kontrolovala veřejné prostranství. Navíc když jde o open-air, je to úplně nereálné,“ uvedl organizátor festivalu elektronické hudby Shotgun v Hrádku nad Nisou Dan Morávek. 

Kdyby se tak skutečně stalo, nespokojil by se s tím a situaci by prý řešil jinak. „Kdyby to zašlo až takhle daleko, tak bych tu akci asi udělal čistě privátní. Byla by to uzavřená společnost a stát by mi nemohl diktovat,“ nabídl řešení, jak se zákazu případně bránit. 

Omezování svobody, říká pořadatel Hradů

Zatímco některé festivaly se tímto tématem ještě ani nezabývaly, a tudíž nemohly na otázky serveru Lidovky.cz odpovědět, některé organizátory možnost zákazu kouření hodně rozlítila. „Tohle může vymyslet jen chorý mozek. Jsou to totalitní praktiky. Historie lidstva ukazuje, že veškeré prohibice k ničemu nevedly. S takovými nesmysly přichází lidi, kteří evidentně nemají co dělat. Je to omezování osobní svobody a porušování lidských práv,“ rozčílil se Viktor Souček z týmu pořádající festival České hrady.cz. 

„Věřím, že se něčeho takového nedočkáme, myslím, že jsme si s komunisty a uzavřenýma hranicemi s elektrickým proudem užili dost,“ doplnil s tím, že mu taková možnost přijde absurdní.

Venkovní hudební akce bez dýmu považuje za nesmysl také pořadatel festivalu Trutnov Open Air Festival. „Samozřejmě je to nesmysl. Navíc u trutnovského festivalu, kde se snažíme dál pokračovat v duchu undergroundu - snažíme se o to, aby byl klid, máme minimální zákazy, nikomu nic nepřikazujeme, snažíme se lidi nechat svobodně žít a dýchat,“ řekl k tématu Tomáš Bučil. Vzápětí ale s úsměvem dodal, že „zákazy jsou od toho, aby se porušovaly“.

skŠárka Kabátová

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT KLIENTSKÉ PODPORY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč