Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zákaz kouření na palubě vládního speciálu pro Zemana neplatí. Důvod všichni tají

Česko

  5:00
PRAHA - Budova České televize, vlak plný lidí či nekuřácký pokoj v britském hotelu. Prezident Miloš Zeman, vášnivý to kuřák, se neostýchá zapálit si kdekoliv. Navzdory zákazu si dopřává svou cigaretu i na palubě vládního speciálu. Podle armády, která tento letoun spravuje, však současná hlava státu žádný zákaz neporušuje, neboť se na ni osobně nevztahuje. Proč tomu tak je, nechce nikdo blíže komentovat.

Miloš Zeman vystupuje z vládního speciálu. foto: ČTK

Podle informací LN si Miloš Zeman neodepřel cigaretu v armádním letadle ani během dlouhého letu do Číny, kde byl na návštěvě v polovině května. Na palubě vládního speciálu přitom od roku 2008 platí přísný zákaz kouření. Server Lidovky.cz se tak pokoušel zjistit, kdo jej prezidentovi povolil. A vysvětlení?

Zeman v Číně kouřil všude, navzdory zákazu. Cigaretu měl i na slavnostní večeři

„Na prezidenta republiky, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, se tento zákaz nevztahuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí armády Jan Šulc. Konkrétní důvod ale nadále zůstává nejasný, protože na další otázky, čím si nejvyšší ústavní činitel tuto výjimku „zasloužil“ či zdali ji upravuje nějaká směrnice, Šulc neodpověděl. Odkázal jen na tiskové oddělení Hradu.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje.
Prezident Miloš Zeman při přistání v Číně.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se ovšem k záležitosti odmítl vyjádřit. „Odpověď vám již poskytl Generální štáby Armády České republiky,“ napsal serveru Lidovky.cz s tím, že odpověď je zcela jednoznačná a nemá k ní co dodat.

Skoupý na slovo byl i ministr obrany Martin Stropnický (ANO), pod jehož resort letouny spadají. Rovněž on ale odkázal na vyjádření tiskového mluvčího. „Nemám co bych k tomu dodal,“ doplnil posléze.

Ostuda v zahraničí za 60 tisíc

Kouření přitom není jediným privilegiem, jímž Zeman, který dle ministerstva tráví lety v odděleném prostoru od ostatních cestujících, disponuje. Vrchní velitel ozbrojených sil má rovněž povoleno konzumovat alkohol, který je ve vládním speciálu od minulého roku též zakázán.

Vládní speciál.

Zeman pravidla ohledně kouření, jejichž porušením běžní občané riskují postih, nerespektuje dlouhodobě. V roce 2014 se na sociální síti Facebook objevila fotografie, na níž byl zachycený se zapálenou cigaretou ve vlaku plném lidí. Hradní mluvčí Ovčáček tehdy situaci okomentoval tak, že šlo o „laskavost provozovatelů dráhy“.

Prezidentova neřest se naplno projevila i na podzim stejného roku v britském Bristolu. Při svém pobytu na summitu NATO ve Velké Británii si Zeman podle týdeníku Respekt zapálil v nekuřáckém pokoji luxusního hotelu, v němž byl ubytován. Vedení hotelu mu následně vystavilo fakturu za vyčištění pokoje na zhruba 60 tisíc korun. Cigaretu si Zeman měl dopřát nedávno i během návštěvy Číny na slavnostní večeři pořádané čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

Úplný zákaz kouření na některých veřejných místech jako jsou úřady, nemocnice nebo zastávky hromadné dopravy platí v Česku od ledna 2006. Ve středu, poslední květnový den, kdy začal platit takzvaný protikuřácký zákon, se nesmí kouřit ani v restauracích, barech, kavárnách či zábavných prostorech. Zeman, od něhož se čekalo, že jako milovník cigaret bude tento zákon vetovat, jej nakonec podepsal, ačkoliv s ním nesouhlasí. Argumentoval tím, že je ve střetu zájmů.