Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákaz kouření v barech? Nejdřív po volbách

Česko

  18:53
PRAHA - Kuřáci si mohou oddechnout. Zákon o zákazu kouření v restauracích se sněmovně nejspíš nepovede do červnových voleb prosadit. Poslanci dnes odmítli zkrátit lhůty k jeho projednání.

Lidovci sice takový zákaz navrhli a dolní komora jejich novelu zváží, zřejmě ale nestačí projednávání do červnových voleb uzavřít. Tím by legislativní pouť předlohy bez úspěchu skončila.

V únoru měli poslanci na stole jinou verzi zpřísnění takzvaného protikuřáckého zákona. Vrátili ji k dopracování, což má obdobné důsledky jako zamítnutí.

Evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu v pondělí při návštěvě Prahy uvedl, že pokud Česká republika nezačlení do svých zákonů evropskou směrnici na ochranu proti tabáku a neomezí například reklamu na tabákové výrobky, mohly by státu od EU hrozit sankce.

Neupřesnil ale, co by unie mohla podniknout. Dolní komora loni po mnoha měsících dohadování protikuřácký zákon schválila, jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Někdo je chápe tak, že omezují kouření v restauracích, další se naopak domnívají, že norma to paradoxně povoluje ve větším rozsahu než dříve.

Myslí si to i hlavní autor nynější předlohy a dlouholetý odpůrce kouření, poslanec KDU-ČSL Josef Janeček. Důslednou "protikuřáckou" normu prý hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí.

Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.
Poslanec řekl, že za dílčí úspěch považuje aspoň to, že sněmovna dnes jeho návrh nezamítla. V rozpravě opakovaně naznačil, že za neochotou schválit zákaz kouření podle něj stojí tabáková lobby a její sponzorování politických stran.

"Ano, rozumím tomu, souvislost s volbami je souvislost se sponzorskými dary. To je jediný problém, který tyto návrhy zákona blokuje," řekl.

Jeden z kritiků novely, Petr Pleva z ODS, pak prohlásil, že ho žádná tabáková firma nesponzorovala ani nesponzoruje. Zejména občanští demokraté soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si lidé nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit.

Návrh, který dnes sněmovna posunula do výborů, má kouření bez výjimky zakázat v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a nápoje.

Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Janeček dnes argumentoval právě zdravotními důsledky kouření, a to nejen na samotné kuřáky, ale hlavně na ostatní, včetně nenarozených dětí.

"Nedokážu ale přijmout, nedokážu překročit a nedokážu akceptovat argument, že nám je jedno, že se na základě toho, že je u nás takováto spotřeba tabáku, budou
rodit postižené děti. Není mi to jedno. Není mi jedno - a jsou na to vědecké studie - že tabák způsobuje syndrom náhlého úmrtí dětí. Není mi to jedno. A budu se vždycky snažit o to, aby byl takovýto zákon nějakým způsobem přijat," uvedl.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat