Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz kouření v restauracích? 'Rozhodne počet kuřáků ve sněmovně'

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Jedni se ho nemohou dočkat, druzí doufají, že ho Česko nikdy nepřijme. Zákon o zákazu kouření v restauracích je připravený už téměř rok. Za tu dobu se vystřídali tři ministři zdravotnictví a i ten současný - Svatopluk Němeček (ČSSD) - tvrdí: Chci ho prosadit. Má šanci v nové sněmovně uspět? Server Lidovky.cz sondoval, jak budou poslanci hlasovat.

"Záleží, kolik lidí v parlamentu kouří a kolik ne. A takovou šanci bude mít zákon, aby prošel." Takto jednoduchou matematikou vypočítává exministr zdravotnictví Martin Holcát šance tzv. protikuřáckého zákona ve sněmovně.

Za jeho ministrování se zákon kupředu nepohl. "Mě to hodně mrzelo coby nekuřáka, ale na vládě předložen nebyl. Neměli jsme parlament a bylo nemožné, že bychom tento zákon dávali jako zákonné opatření do Senátu," uvedl pro Lidovky.cz Holcát.  

"Myslím si, že když pan Němeček nekouří, tak by zákon mohl znovu  zvednout a protlačovat," říká směrem ke svému následovníkovi. Zároveň ale podotýká, že na zákoně bude ještě třeba zapracovat. "Pokud si dobře pamatuji, součástí úpravy je třeba i úplný zákaz kouření na vysokých školách. K tomu bylo řečeno, že to je iluzorní, že tam musí být vyčleněná místa pro kouření," uvedl Holcát s tím, že v tomto směru lze čekat úpravy. "Jde ale o to, aby se dohody nemnožily a ten zákaz prošel co nejdřív."

Česko, komín EU

Současný ministr zdravotnictví Němeček tvrdí, že chce v záměru svých předchůdců pokračovat. "Ministr Němeček je pro zákaz kouření v restauracích," vzkázal jeho mluvčí Jan Štoll. Dodal však, že se ministr se současnou podobou zákona zatím nestihl seznámit. Teprve až tak učiní, rozhodne o dalších krocích. 

Má protikuřácký zákon ve sněmovně šanci?

Server Lidovky.cz oslovil všech 200 poslanců s dotazem, zda by zvedli ruku pro zákon, který by zcela zakazoval kouření ve vnitřních prostorách restaurací a barů. Jaký je výsledek ankety? Čtěte už ve středu na serveru Lidovky.cz.

Jenže ani předložení zákona ve sněmovně ještě není pro čekatele protikuřáckého zákona výhra. Mezi poslanci se dosud dokázala velmi dobře prosadit kuřácká lobby, která je nepochybně jedním z hlavních důvodů, proč je Česko v regulaci kouření nejumírněnějším státem Evropské unie.

Ukázala to analýza, kterou v roce 2011 zpracovala Evropská komise. Z ní Česko vyšlo jako nejtolerantnější země ke kuřákům v EU spolu ještě s Maďarskem. Ovšem i Maďaři už od té doby přijali přísnou protikuřáckou legislativu.

Spor o zákazníky: přestanou chodit, nebo jich přibude?

Hlavní argument těch, kteří proti zákazu kouření v restauracích vystupují, je zásah do svobody podnikání v oblasti pohostinství. "Každoročně ubývá na našem trhu zhruba pět procent restaurací a tento krok by byl jednoznačně příčinou dalšího zvyšování nezaměstnanosti," uvedl již dříve viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Hlinka.

Avšak podle exministra Leoše Hegera (TOP 09), jehož tým návrh zákona o zákazu kouření v restauracích zpracoval, by realita byla jiná. "Se svobodou v podnikání tu souvislost nevidím, neboť pravidla by byla pro všechny stejná. Existují seriozní studie, které dokazují, že zákaz kouření obrat restauratérů nesnižuje, a to ani v chladných severských zemích, takže finančních dopadů na podnikání se není třeba obávat," uvedl Heger pro Lidovky.cz.

K TÉMATU:

"Absolutní zákaz kouření v restauracích není jen jasný signál kuřákům, že jejich zlozvyk je něco jako plivání na zem před půl stoletím. Mimochodem, plivátka, která byla tehdy umísťována ve veřejných prostorech, by dnes budila asi velké pobouření a zvedání žaludku u řady lidí. Zákaz ale znamená také výraznou ochranu nekuřáků, kteří jsou v restauracích a barech zaměstnaní. Pohyb v zakouřeném prostředí je klasifikován jako pasivní kouření a jeho škodlivost je rovněž jasně prokázána," doplnil Heger.  

To potvrzuje i přední plicní chirurg Pavel Pafko. Podle něj tvoří 85 procent operovaných pacientů s rakovinou plic kuřáci a u pasivních kuřáků se vyskytuje choroba o 18 procent častěji než u nekuřáků. Navíc náklady na léčbu nemocí spojených s kouřením podle něj předčí zisky, které stát získá na spotřební dani za cigarety.

Zákaz? Většina Čechů je pro

Proti kuřácké lobby však stojí nejen lékařská data, ale i hlas veřejnosti. O názor občanů se opírá i samotná důvodová zpráva, která zákon připravený na ministerstvu zdravotnictví doplňuje. Podle něj si zákaz kouření v restauracích přeje 78 procent obyvatel. Do průzkumu se loni zapojilo 8488 lidí nad 18 let, přičemž 2576 z nich kouřilo. Zákaz by vadil skoro třem pětinám kuřáků.

V číslech

  • 78 % oslovených by uvítalo zákaz kouření v restauracích
  • 41 % kuřáků a kuřaček zákon také podporuje
  • 53 % Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let kouří, z toho polovina každý nebo téměř každý den
  • 14 let - věk, kdy si lidé zapálí průměrně první cigaretu

Údaje vychází z průzkumu, který loni zpracovala Fakulta sociálních věd UK a společnost Ipsos. Do průzkumu se zapojilo 8488 lidí nad 18 let, z nich 2576 kouřilo.

Průzkum se obrátil i na majitele nekuřáckých podniků, kteří uvedli, že pokud hosté nekouří, více snědí i vypijí. Průzkum také podotýká, že například v Irsku se po zákazu kouření v restauracích zvýšil počet hostů o 15 procent.

Má i přes tyto argumenty protikuřácký zákon šanci ve sněmovně, tak jak si to podle průzkumu přeje většina Čechů? Nebo se ke striktní změně staví odmítavě?

Server Lidovky.cz oslovil všech 200 poslanců. Vrátilo se 150 odpovědí. Kolik z nich by pro protikuřácký zákon zvedlo ruku? Čtěte už ve středu ráno na serveru Lidovky.cz.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...