Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákaz sezení mimo lavičky? Šabatová řeší problém jen z kanceláře, stěžují si starostové

Česko

  7:01
PRAHA - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst, které lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech. Starostové však její kritiku považují za lichou. Problém se podle nich nedá posuzovat „z kanceláře“, píší ombudsmance v otevřeném dopise.

Ombudsmanka Anna Šabatová. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Veřejná ochránkyně práv se rozhodla u Ústavního soudu napadnout spornou vyhlášku, která se šíří severočeskými městy. Úřednický dokument „o zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města“ platí jak v malých obcích, tak i v sedmdesátitisícovém Mostě.

Zákazy sezení mimo lavičky jsou protiústavní, říká Šabatová. Obrátila se na soud

Vyhláška v praxi znamená jediné: nesmí nikdo posadit na zídku, schody či na trávu nebo vlastní židli v parku. Zákaz se týká i maminek na dětských hřištích bez laviček nebo pikniků či grilování v parcích. Takové omezení považuje ombudsmanka Anna Šabatová za protiústavní.

Jenže podle starostů měst a obcí, kde vyhláška platí (k Rotavě a Mostu se nedávno připojily další severočeské obce - Duchcov, Bílina, Postoloprty či Krupka - pozn. red.), nemůže Šabatová posuzovat problém jen ze židle na úřadu.

Vyhláška? Podpora slušných lidí, říká hejtman

„Těžko to posuzovat jen z kanceláře. Vyhlášky vznikly na místech, kde se vyskytuje řada problémů. Starostové moc dobře věděli, proč je vyhlašují. Myslím, že nejsou namířeny proti lidem, kteří se chovají slušně a kteří dodržují ať už zákony nebo vyhlášky. Týká se to lidí, kteří nechtějí dodržovat vůbec nic,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz hejtman Ústeckého kraje a starosta města Bílina Oldřich Bubeníček (KSČM), proč se rozhodl zareagovat na krok ombudsmanky.

Na konci týdne zveřejnil otevřený dopis adresovaný Šabatové, ve kterém zmiňuje, proč její kritiku nehodlá tolerovat. „Pokud budou na základě Vašeho podnětu vyhlášky znova posuzovány, věřím, že převládne racionální názor a potvrdí se jejich smysl v podpoře slušných lidí,“ píše veřejné ochránkyni práv. Podle něj není možné, aby se „slušná většina podřizovala menšině“. Přestože je pod textem podepsaný sám, s dopisem podle Bubeníčka souhlasí i další starostové.

„Paní Šabatová to asi myslí dobře, to jí určitě neupírám, ale na druhou stranu asi nemá úplnou představou, jak to v takových městech, kde žijí lidé, kteří se nechtějí přizpůsobit standardům, vypadá. Těžko to posuzovat z kanceláře. Musí to posuzovat člověk, který se v místě pohybuje od rána do večera,“ upozornil na problémy, které v posledních letech trápí města i obce.

Zmiňuje například rozdělávání ohně uprostřed sídliště nebo hlučnou omladinu, která ruší obyvatele do ranních hodin. „Ti, kteří k nám přišli v posledních letech, skutečně nechtějí nic respektovat. Bohužel se proti nim musí nějak zakročit. Není to omezování a neděje se to svévolně. Jde skutečně o to, aby slušná většina mohla žít normálně,“ dodal hejtman Ústeckého kraje.

Neškodlivá činnost

S takovým argumentem ale Šabatová zásadně nesouhlasí. „Takovou regulaci považuji za absurdní. Sezení na čemkoli jiném než na lavičce není činnost sama o sobě škodlivá. Je nepřiměřené bojovat proti vandalismu tím, že se všem lidem zakáže činnost, která k vandalismu vést nemusí. Například maminka hlídající své dítě na písku, u kterého není lavička, bude muset celou dobu stát,“ uvedla již dříve ombudsmanka.

Že je zákaz sezení venku proti ústavě? Ať si tu Láska zkusí bydlet, zní ze severu Čech

Vyhlášku kritizovala už v loňském roce. S možností obrátit se na Ústavní soud ale vyčkávala - vyhlášky totiž kontroluje ministerstvo vnitra, které může v případě pochybností samo zasáhnout. Resort ale ve vyhláškách neshledal problém.

Vyhlášky dlouhodobě kritizuje také senátor Václav Láska. Ten, jak již informoval server Lidovky.cz, připravuje žalobu k Ústavnímu soudu kvůli případu Rotavy v Karlovarském kraji.

Autor:

Mohlo by vás zajímat