Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Auta z 'Václaváku' nezmizela, do pěší zóny má daleko

Pěší zóna na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěší zóna na Václavském náměstí | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Ačkoliv je dolní část Václavského náměstí nově uzavřena pro automobilovou dopravu, pěší zónu zatím nepřipomíná ani v nejmenším. I přes posílené policejní hlídky frčí na vozovce stále řada automobilů. Nové opatření mnoho řidičů zmátlo a způsobilo v centru Prahy dopravní komplikace.

Pražská radnice se snaží vytlačit auta z Václavského náměstí, v pondělí dopoledne byla ale jeho spodní část stále plná aut. Přestože už tam mají řidiči vjezd zakázaný.

„Jezdit sem může zásobování a vozy dopravní obsluhy. U náměstí sídlí hodně kanceláří a je tu také podzemní parkoviště,“ vysvětlil provoz serveru Lidovky.cz jeden ze strážníků, kteří dopravu od časných ranních hodin na náměstí řídí.

Nejvíc práce mají strážníci u křižovatky s Jindřišskou ulicí. „Řidiči často tvrdí, že o zákazu vjezdu nevědí, odkláníme je ulicí Politických vězňů,“ říká jedna z policistek, podle které měl být zákaz vjezdu označen už dále od náměstí.

Spodní část Václavského náměstí.

Spodní část Václavského náměstí by se měla otevřít chodcům.

„Řidiči se tu musí otáčet a když se k tomu přidají tramvaje, dopravu to dokáže pěkně zkomplikovat,“ doplnila policistka. Z Jindřišské ulice jsou auta nekompromisně posílána zpět, ze směru od magistrály jsou ale strážníci benevolentnější.

„Když sem někdo vjede a nemá povolení, tak jej necháme pro tentokrát projet. Jeho otáčení v ulici by spíš dopravu omezilo,“ řekl jeden ze strážníků agentuře ČTK.

Posílené hlídky budou na místě až do nočních hodin a stejně tak i v dalších několika dnech. Na náměstí totiž ještě nejsou hotova všechna nezbytná dopravní značení.

Na hodnocení je zatím brzy

Mnoho lidí si Václavské náměstí pro pěší pochvaluje, změnu ale v pondělí většinou nezaznamenali. „Určitě tu bude větší klid, ale zatím se tu všechno opravuje. Žádnou změnu jsem zatím nezaznamenal,“ tvrdí jeden z prodejců, který má v dolní části náměstí stánek s tiskem.

Podobný názor mají i prodejci klobás. „Zatím je příliš brzy. Auta tu jezdí pořád,“ řekla redaktorovi serveru Lidovky.cz jedna z nich.

Vjezd je umožněn pouze od páté hodiny ranní do 10:00 dopoledne zásobovacím vozům a řidičům s platným povolením.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha 1 si od změn slibuje zklidnění celého náměstí před jeho postupnou revitalizací. V plánu je do budoucna uzavřít pro auta dokonce celé náměstí. Zákaz mají zviditelnit akce pojmenované „Václavské náměstí bez aut“, které se budou opakovat vždy první neděli v měsíci, a to až do října.

 Podle mluvčího policie Tomáše Hulana se uzavření ulice podepsalo na dopravě v okolních komunikacích. Kolony trápí především magistrálu, kterou v minulosti řidiči objížděli právě přes Jindřišskou ulici a Václavské náměstí.

Omezení také u Staroměstského náměstí

Kromě spodní části Václavského náměstí je automobilům zapovězeno také Malé náměstí mezi Karlovou ulicí a Staroměstským náměstím. Na místě je zakázáno parkování všech vozidel včetně aut rezidentů.

Majitelé a nájemníci bytů na náměstí mohou podle radnice parkovat v okolních ulicích Platnéřská, U Radnice a Linhartská. Zásobovací vozy budou mít do míst přístup denně jen od 19:00 do 09:00 ráno.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...