Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zákaz vycestovat je za hranou, míní politolog. Podle něj brání volnému opuštění republiky

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). foto: ČTK

Brno - Zákaz vycestovat do Brazílie nebo Jihoafrické republiky kvůli mutacím koronaviru, který ve středu vyhlásila vláda, je podle politologa a děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka za hranou.
  13:04

Podle Balíka jde o bránění v opuštění republiky, což by mohlo být napadnutelné u soudu. Zabránění výjezdu navíc Balík považuje za nevymahatelné. Vláda lidem zakázala jet do zemí, odkud by mohli přivézt nové mutace koronaviru. V ČR se v posledních dnech objevilo podezření na několik případů nakažlivější jihoafrické mutace u lidí, kteří přijeli ze Zanzibaru.

Češi nesmí do Brazílie či na Zanzibar. Vláda zařadila na černou listinu několik exotických míst, bojí se nových mutací

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vycestování do zemí, jako Brazílie, Jihoafrická republika, Keňa, Mosambik, Tanzanie, Zanzibar nebo Zambie. „Byl jsem tím hodně překvapený. Pochopil bych, kdyby se zakázal příjezd z určitých zemí, ale kdyby se teď člověk rozhodl přestěhovat do Brazílie, tak proč by nemohl. Mám za to, že je to za hranou a nesplňuje to princip ochrany, kterým se vláda zaklíná,“ řekl Balík.

Pokud by byl zakázaný příjezd z rizikových zemí, bylo by podle něj na každém, jestli se rozhodne vycestovat. „Takhle mi to ale přijde jako bránění volného opuštění republiky. Navíc je to nevymahatelné. Když by člověk odjel třeba do Německa a z Německa do Jihoafrické republiky, tak kdo to zakáže,“ řekl Balík.

Čedok kvůli omezení cest do Zanzibaru eviduje škodu 10 milionů korun

Podle něj je věc napadnutelná i u soudu. „Myslím si, že sám premiér (Andrej Babiš) to sám před časem uznal, že loni na jaře to se zákazem vycestování přešvihli a nebylo to ústavně komfortní. Mám ale pocit, že se tedy vůbec nic nezměnilo,“ dodal Balík.

Ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření jako reakci na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. V ČR se v únoru objevila první podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru právě u lidí, kteří se vrátili ze zájezdu ze Zanzibaru.

Autor: