Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakázaná je i druhá deska

Česko

  9:52
BRNO/VÍR - Pamětní deska, která bude k vidění jen na požádání. To je připomínka smrti legendárního všeuměla Franty Kocourka ve Víru-Hrdé Vsi. Stejně jako ta, která vloni dostala oficiální zákaz od Kocourkovy rodiny, ani nová tabule nemá patřičné povolení.

Miluše Kocmanová (vpravo) a Tereza Dvořáčková, pózují v soukromém muzeu Franty Kocourka, které se nachází v prostorách obchodu s nábytkem Kocman v brněnských Řečkovicích. foto: Standa KrupařLidové noviny

A spor lidí, kteří se hlásí ke Kocourkovu odkazu, nabírá na síle.

Na jedné straně stojí František Kocman, který dělal Kocourkovi deset let asistenta a byl také u jeho smrti 7. 7. 1991 právě v hospodě v Hrdé Vsi. A na straně druhé Karel Popelka ze Sdružení dobré nálady, který se podle svých slov s Kocourkem znal a údajně ho umělec tenkrát do hospody zval na pivo.

Bývalá manželka Franty Kocourka Ludmila vloni instalaci pamětní desky označila pro LN za zneužití jména rodiny. Nyní je podle Kocmana, s nímž je pravidelně v kontaktu, na dovolené.

„Já se s nikým nepřu, děláme dobrou věc,“ řekl LN Popelka, když v sobotu odhaloval novou pamětní desku. Ta na rozdíl od předchozí neobsahuje žádný citát, jen Kocourkovo jméno a datum jeho smrti. „Předchozí byla k vidění jen na požádání, teď si ji odvezu na svůj statek. A tady bude tato,“ řekl. Nová žulová tabule nemá už ani otvory na připevnění na stěnu, budou ji pouze na požádání ukazovat hostům hospody. „A budeme dělat každý rok další a další desky, třeba jednou rodina bude souhlasit,“ dodal Popelka.

Kocman, který se o víkendu u příležitosti výročí Kocourkovy smrti sešel v Brně s dalšími bývalými přáteli, už nechce při komentovat. „Nechápu, proč chce Frantu připomínat někdo, kdo s ním nespolupracoval, koho lidé z Frantova okolí v podstatě neznají,“ řekl pouze.

Popelka však tvrdí, že s Kocourkem domlouvali turné po Rakousku. Dokonce v projevu před lidmi přihlížejícími představení nové tabule naznačil, že Kocman přesvědčil některé umělce, aby do Víru nejezdili, i když sám svoji akci Večer Franty Kocourka zrušil. „Přitom například Miroslav Donutil se až od nás dozvěděl, kde přesně Franta Kocourek zemřel,“ prohlásil. Kocman to označil za lež, Donutilovo vyjádření se LN získat nepodařilo.

Franta Kocourek patřil ke známým Brňanům. Proslavil se jako muž mnoha řemesel: recesista, herec, sportovec, tanečník, znalec hantecu i jako silák. V zubech utáhl vagon, nechával se pod dřevěnou deskou přejet autem, o prsa rozbíjel balvany a trhal telefonní seznamy. Narodil v Brně-Řečkovicích v roce 1947 a srdce ho nečekaně zradilo při obědě ve Víru-Hrdé Vsi na dovolené 7. července 1991.