Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakázat adopci registrovaným párům je prý protiústavní

Ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které zakazuje jednotlivým partnerům individuálně adoptovat dítě, je zřejmě protiústavní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které zakazuje jednotlivým partnerům individuálně adoptovat dítě, je zřejmě protiústavní. | foto: Reprofoto

PRAHA Ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které zakazuje jednotlivým partnerům individuálně adoptovat dítě, je zřejmě protiústavní. Uvádí to dnes zveřejněná právní analýza, kterou pro společnost Gender Studies vypracoval odborník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr.

Ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které zakazuje jednotlivým partnerům individuálně adoptovat dítě, je zřejmě protiústavní. Uvádí to dnes zveřejněná právní analýza, kterou pro společnost Gender Studies vypracoval odborník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr.

Zákon o rodině umožňuje individuální adopci dítěte jednotlivcem, který není jeho biologickým rodičem. Manželé si navíc podle zákona mohou dítě osvojit společně. Jedinými osobami, které jsou z možnosti adopce vyloučeny, jsou podle Wintra osoby žijící v registrovaném partnerství. "Toto vyloučení se stalo protiústavním v momentě, kdy Evropský soud pro lidská práva v lednu 2008 rozhodl, že není možné při té adopci bránit někomu jenom z důvodu sexuální orientace," řekl Wintr.

Podle něj evropský soud rozhodl, že podobné bránění adopcím je v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod. Tato úmluva je přitom podle Ústavního soudu součástí právního řádu České republiky.

Wintr uvedl, že pokud by se na Ústavní soud někdo obrátil se stížností, pravděpodobně by docílil zrušení konkrétního paragrafu zákona o registrovaném partnerství. To by znamenalo, že by si jeden z registrovaných partnerů mohl osvojit cizí dítě. "Nadále bude vyloučena společná adopce tím registrovaným párem a rovněž ta adopce, kdy biologické dítě svého partnera adoptuje ten druhý partner," zdůraznil Wintr s tím, že toto vyloučení není protiústavní ani neodporuje mezinárodnímu právu.

Řekl také, že neočekává brzkou změnu českého zákona, která by umožnila jednomu z homosexuálních partnerů adoptovat biologické dítě druhého. "To by znamenalo, že to dítě má potom v matrice dva rodiče stejného pohlaví, což znamená určitý revoluční zásah do pojetí rodinného práva v České republice," uvedl.

Wintr dále poukázal na to, že přestože evropské právo zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace, na případ adopcí homosexuálními páry se nevztahuje. Rodinné právo je totiž výhradně v kompetenci jednotlivých států.

Zastánci adopcí dětí homosexuálními páry poukazují na to, že opuštěným chlapcům a děvčatům by bylo lépe se dvěma otci či matkami než v dětském domově. Odpůrci zas namítají, že by děti vyrůstaly bez obvyklých mužských a ženských vzorů.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...