Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Kostlivci v jedné řadě. Po auditech plánují ministři povolat policii

Česko

  14:55
PRAHA - Již třetí audit během posledních několika dní odhalil špatné hospodaření ve státních institucích. Nové vedení ministerstev si neodpustí jedinou příležitost upozornit na chaos, který podle nich v resortech panoval. Zakázky beze smluv, nevýhodné pronájmy, "malé domů", to vše odkryly audity na ministerstvu školství, práce a sociálních věcí a ve státním lékovém ústavu.

Ministři Sobotkovy vlády: Svatopluk Němeček, Marcel Chládek a Michaela Marksová Tominová

Audit č. 1: Každá čtvrtá smlouva chybná?

Audit ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zjistil podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) a jím dosazeném ředitele Zdeňka Blahuta nevýhodné smlouvy a pronájmy, zbytečné výdaje na mzdy či změny v předmětu zakázek.

Nestandardní licenční ujednání mohla vést ke zbytečnému vydání až 300 milionů korun, nevýhodný pronájem kanceláří zase prodělal státní kase údajně 20 milionů. Zjištění v úterý představili ministr zdravotnictví společně s nově jmenovaným šéfem. Blahut v únoru nahradil Pavla Březovského, po nástupu zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a dal je přezkoumat. Podle Němečka asi padnou trestní oznámení.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle auditu SÚKL v kontrolovaném období únor 2012 až únor 2014 uzavíral nevýhodné smlouvy na správu a provoz aplikací v oblastech klíčových pro jeho činnost. Nápadné ve smlouvách jsou podle auditorů zejména krátké výpovědní lhůty bez udání důvodu ze strany poskytovatele. Podle Blahutova auditu byla každá čtvrtá smlouva chybná.

Nevýhodný pronájem kanceláří za 20 milionů na pět let souvisí podle auditu s neodůvodněným nárůstem pracovních úvazků z 325 na 468, aniž však narostla agenda ústavu.

Co je SÚKL?

SÚKL registruje léčiva pro použití v ČR, ve správních řízeních stanoví ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění, hlídá závady v jakosti léčiv, nežádoucí účinky a padělky. Kontroluje lékárny a distributory, včetně zacházení s návykovými látkami, schvaluje klinická zkoušení nových léků, sleduje vývoj nákladů na léky a objemy dodávek do lékáren.

Audit č. 2: Marksová: Chaos, postrádáme miliardu

Kvůli špatnému hospodaření s informačními technologiemi promarnilo ministerstvo práce podle ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD) miliardu korun. Velká část systémů v resortu funguje bez smluv, některé služby jsou naopak objednané hned dvakrát. Ministryně to řekla na úterní tiskové konferenci, kde představila výsledky auditu. Její úřad hned podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Čekali jsme, že výsledky auditu budou zajímavé, ale předčily moje osobní očekávání. Je tady obrovský chaos. Velká část systémů funguje v právním vzduchoprázdnu. V některých případech jsou služby nakoupeny dvakrát, nebo třikrát," uvedla Marksová.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Podle jejího poradce Roberta Baxy miliardu tvoří výdaje za tři roky, které resort platil za paralelní provoz původního a nového systému pro úřady práce, za vícenáklady na přechod mezi systémy i za náklady na pracovníky.

Podle náměstkyně ministryně Ivy Merhautové ministerstvo na část systémů už nemá smlouvy. "Není zajištěn provoz a rozvoj zásadních IT služeb, nebyly zahájeny přípravy výběrových řízení," uvedla náměstkyně. Dodala, že tendry se už nestíhají. Aby ministerstvo zajistilo fungování agendy, chystá se požádat vládu o schválení výjimečného postupu. Některé dodavatele chce oslovit přímo.

Jaromír Drábek

Audit č. 3: Ministerstvo školství: volno za tři platy, zaměstnávání příbuzných

Nové systémy pro úřady práce ministerstvo pořídilo před pár lety pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Úředníci je měli od ledna 2012. Kvůli překotnému zavádění museli pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním. Letos v lednu se úřady vrátily ke staronovému OKsystemu, protože antimonopolní úřad zakázal nový systém používat kvůli porušení zákona o zakázkách při výběru dodavatele. Resort práce tehdy totiž nevyhlásil tendr, ale připojil se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra s firmou Fujitsu.

Externí smlouvy vedle zaměstnaneckých, zaměstnávání příbuzných nebo "neplacené" volno za trojnásobný plat. Server Lidovky.cz získal podrobnosti k auditu externích smluv na ministerstvu školství. Někteří pracovníci si díky nim přišli až na stovky tisíc ročně. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) chce nyní vymoci peníze zpět, chystá se zkontrolovat i podřízené organizace a některým úředníkům dokonce hrozí trestním stíháním.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek

Resort zaplatil jen loni přes 90 milionů korun, platby podmiňovalo celkem 3288 smluv. Drtivá většina externistů přitom měla uzavřen hlavní pracovní poměr na úřadu i mimo něj. "Úředníci si vzájemně vypomáhají prostřednictvím dohod. Vezmeme-li v úvahu počet hodin v rámci hlavního pracovního poměru a počet hodin vykazovaných v rámci řady dohod, dostaneme se k úvazkům převyšujícím 300 hodin za měsíc," upozorňuje analýza. Nejdražší externista přišel loni resort na 798 tisíc korun. Měsíčně "externistům" na kontech přistála vedle platů částka kolem 60 tisíc korun.

ČTĚTE K TÉMATU

Chládek se teď chystá smlouvy provětrat, v mnoha případech totiž není jasné, zda za horentní sumy ministerstvo dostalo vůbec nějaké služby. "Především mě zajímá 18 případů, kdy smlouvy měli rodinní příslušníci, jeví se mi to jako malá domů. Budu chtít vidět výkazy, co tady dělali za práci, co po nich zůstalo," řekl Chládek. Nejkřiklavější případy by dokonce mohly mít policejní dohru.

Autoři: ,