Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zákeřný mrak radiace létá nad zemí a děsí Japonce

Česko

TOKIO/PRAHA Jaderná krize v Japonsku se stupňuje.

V atomové elektrárně Fukušima došlo včera k dalším třem výbuchům a požárům na reaktorech, a do ovzduší tak unikla životu nebezpečná radioaktivita.

Lidé žijící do třiceti kilometrů od elektrárny byli vyzváni, aby se evakuovali nebo alespoň nevycházeli z domu.

Velké obavy má také asi 230 kilometrů vzdálené Tokio. Dosud se radioaktivní mrak pohyboval nad Tichým oceánem. Jestliže by se však obrátil vítr, zásah neviditelné a životu nebezpečné radiace může dostat i mnohamilionová japonská metropole. Lidé zde proto již v panice začali skupovat věci nutné „pro přežití“ – spacáky či svítilny. I mluvčí japonské vlády Jukio Edano poprvé od pátečního zemětřesení přiznal, že stupeň radiace v elektrárně stoupl na „hodnoty, které mohou mít dopad na lidské zdraví“.

Jak napsala agentura Reuters, současná jaderná krize je nejspíš horší než nehoda v americké atomové elektrárně Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále pro posuzování havárií jaderných zařízení Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost včera „ocenil“ Fukušimu na stupeň šest. Katastrofa v Černobylu se přitom jako jediná řadí na sedmý stupeň.

Japonský premiér Naoto Kan se v projevu k národu na jednu stranu snažil uklidňovat, na druhou ale potvrdil, že může být ještě hůř. Reaktory se totiž neustále přehřívaly, i když se je technici snažili chladit mořskou vodou. „Možnost dalšího radioaktivního úniku se zvýšila,“ prohlásil Kan s utrápeným výrazem ve tváři. „Děláme vše pro to, abychom tomu zabránili. Vím, že se lidé bojí, ale rád bych vás požádal: jednejte klidně,“ dodal ministerský předseda.

Pokračování na straně 2

Není vidět ani cítit. Zákeřná...

Japonské drama – Únik radiace a další problémy elektrárny Fukušima děsí už i metropoli Tokio

Dokončení ze strany 1

Obyvatele žijící do 30 kilometrů od elektrárny – je jich na 140 tisíc – Naoto Kan vyzval, aby nevycházeli z bytů. „Prosím, zůstaňte doma, zavřete okna, utěsněte své byty,“ radil premiér.

Zvýšenou hladinu radiace naměřili i na americké vojenské základně Jokosuka, vojákům proto doporučili „zvýšenou ostražitost“. Nepatrný pohyb směrem vzhůru hlásil i ruský Dálný východ, nicméně stále prý šlo o normální hladinu.

Hodnoty radiace se během dne snížily, přesto však nadále hrozilo extrémní nebezpečí, že úniky budou pokračovat. Například ve městě Kitaibaraki, které leží asi ve čtvrtině cesty z Fukušimy do Tokia, naměřili odpoledne radiaci v hodnotě 962 nanosievertů za hodinu. V osm hodin ráno to přitom bylo 3560 nanosievertů. V neděli, když měření začalo, pak jen 50 nanosievertů. Stále prý ale jde podle místních představitelů o relativně běžnou hladinu.

Někteří lidé ale těmto tvrzením nevěří a zejména na sociálních sítích diskutují o tom, že je mohou vláda a místní úřady klamat. „Nemyslím si, že nám říkají pravdu. Možná ani oni nevědí,“ svěřil se agentuře AP Tošijaki Kiuči ze Somy, která leží 50 kilometrů od Fukušimy. Mnoho Japonců také kritizuje vládu, která je podle nich „zbytečná“. „Sdělují informace příliš pozdě. Měli by vše konzultovat s ostatními zeměmi a s experty, ale oni se vše snaží dělat sami. Myslím, že zpanikařili a už nedokážou normálně myslet,“ okomentoval chování kabinetu Masaši Yošida žijící v japonské metropoli.

I přes veškeré ujišťování, že není důvod k obavám, zavládla panika i v některých částech Tokia, které leží 223 kilometrů od Fukušimy. Lidé zde hlavně začali skupovat potraviny a některé zboží potřebné „pro přežití“. V tokijském obchodním domě Don Quixote například již vyprodali rádia, svítilny, svíčky a spacáky. „Snažím se vše nakoupit teď, protože pak už nemusí být možné dostat se ven kvůli radiaci,“ uvedla jedna z nakupujících Mariko Kawaseová.

Hodnoty radiace v Tokiu byly včera podle agentury Reuters desetkrát vyšší, než je běžný stav. Jde stále jen o velmi zanedbatelné hodnoty, které nemohou způsobit zdravotní problémy, tvrdili japonští odborníci. Nevyloučili nicméně, že by mohlo dojít k nějakému zvýšení. Vše záviselo zejména na pohybu větru. Až dosud radioaktivní mrak směřoval nad Tichý oceán.

„Zatím vítr vane severně a severovýchodně, takže kdyby uniklo hodně radiace, Tokio by nebylo příliš zasaženo,“ citovala CNN Roberta Mendela, který žije v metropoli „Kdyby se ale směr větru změnil, to je jiný příběh. Radí nám, ať nosíme dlouhý rukáv, čepice a na obličeji roušku – prostě zakrýt co nejvíce kůže,“ dodal Mendel.

Z okolí elektrárny již bylo evakuováno asi 70 tisíc lidí. Přímo u reaktorů zůstalo jen 50 zaměstnanců Fukušimy, 750 jich již oblast opustilo. Ničivá vlna tsunami vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Reaktory se proto začaly přehřívat. K explozím došlo v uplynulých dnech již na prvním, druhém, třetím i čtvrtém bloku. Technici se včera snažili zaměřovat svou pozornost ale i na pátý a šestý reaktor. V nich totiž chladicí systémy také nefungovaly dobře.

***

Tragická bilance

* Japonské úřady dosud oficiálně potvrdily 3373 mrtvých, 1987 zraněných a více než 6700 pohřešovaných. Celkový počet obětí tak může přesáhnout 10 tisíc. S nejvíce lidmi se nepodařilo spojit v prefekturách Mijagi, Iwate a Fukušima.

* Podle japonské televize NHK žije v provizorních přístřešcích přes půl milionu lidí. Stovky Japonců stále čekají na pomoc v oblastech odříznutých od světa a pomalu jim docházejí základní potraviny.

* Poničeno bylo 76 tisíc budov, nejméně 6300 pak totálně srovnáno se zemí.

Světové trhy kvůli Japonsku padají čtěte na straně 17

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...