Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zakladatel Olea Urbánek dál pranýřuje obžalobu v kauze Rittiga

Česko

  11:04
PRAHA - Soud ve čtvrtek pokračuje výslechem obžalovaného zakladatele firmy Oleo Chemical (OCh) Michala Urbánka v kauze údajného tunelování společnosti ve prospěch lobbisty Iva Rittiga. Urbánek druhý den obsáhle kritizuje obžalobu a zejména její odůvodnění.

Ivo Rittig u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle Urbánka policie nepracovala správně a státní zastupitelství případ nedozorovalo, jak mělo. Případ řeší Městský soud v Praze.

Žalobce mohl podle Urbánka mnohé při vyšetřování zjistit a vysvětlit, místo toho ale prý založil obžalobu na „prázdných tvrzeních“. Podnikatel se podivil nad tím, že se případ vůbec mohl dostat před soud. „Státní zástupce a policie jednali pouze v neprospěch obviněných,“ prohlásil. Vyšetřovatelé prý neodvedli řádně svou práci. „Kdybychom pracovali takto my, tak žádnou fabriku nepostavíme. Jenže my za to neseme odpovědnost, žalobce žádnou odpovědnost nenese a může plnit papír prázdnými tvrzeními,“ řekl soudkyni.

Oleo odmítla tunelování firmy ve prospěch Rittiga. Obžalobu označila za absurdní

Urbánek odmítl obžalobu již ve středu, jakmile ji přečetl státní zástupce. Podnikatel, který se nyní živí jako poradce, odmítl obvinění, že se podílel na tunelování vlastní firmy, a tvrzení policie označil několikrát ve více než šestihodinové výpovědi za absurdní.

Výslech Urbánka, který je mezi obžalovanými první v pořadí, se může protáhnout do pátku. Kdy dojde na Rittiga, není zatím zřejmé, na lavici obžalovaných má poslední místo. Rittig se čtvrtečního jednání neúčastnil, soud vyhověl jeho žádosti o nepřítomnost do doby, než přijde na řadu. Rittig od začátku obžalobu odmítá a tvrdí, že řadu obviněných ani nezná. ČTK ve středu řekl, že je připravený vypovídat a vyjádřit se k tvrzením státního zástupce.

Kauza se týká kromě Urbánka a Rittiga dalších osmi lidí, kteří podle obžaloby vyvedli zhruba 20 milionů korun z OCh. Peníze se prý týkaly fiktivního poradenství a mířily k Rittigovi. Obžaloba popisuje údajné krácení daně, zpronevěru a praní špinavých peněz.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, státní zastupitelství navrhuje pro jednoho uznání tzv. pozice spolupracujícího obviněného. Obžalovaní se podle vyšetřovatelů dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal žalobce na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 korun a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 korun.

Soud poslal zakladatele Oleo Chemical Jirounka na pět let do vězení

Šéfové firmy uzavřeli podle obžaloby sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets (CA) se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku OCh k Rittigovi.

Detektivové z protikorupčního útvaru stíhají podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřeli letos v únoru. Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze podal počátkem června soudu obžalobu, která míří kromě Rittiga a Urbánka na dalšího zakladetele OCh Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v OCh Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou. O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!