Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Z Mináře se po fiasku v politice stal kouč. „Cena je vysoká, ale za tu investici to stojí“

Mikuláš Minář na demonstraci za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii. (23. června 2019) foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář na sociálních sítích v pondělí oznámil, že se nově věnuje koučování lidí a přednáškám. Na stránkách ale neuvedl, kolik si bude za sezení účtovat. „V každém z nás dřímá obrovský potenciál. Koučování vám ho pomůže objevit a rozvinout,“ uvádí na svém webu, kde mimo jiné sdílí i svůj příběh. Chlubí se mimo jiné tím, že studoval tři obory na dvou školách.
  13:24

„Lidi, já mám web! První v životě. Pracoval jsem na něm půl roku a výsledek? Pár přátel mi řeklo, že jsem grafoman a že kdyby tam toho bylo půlka, furt je to strašně dlouhý. Tuším, že na tom něco bude, asi se s tím půjdu léčit. Ale prý jsou tam aspoň hezký barvy, což je nejspíš to hlavní, proč stojí za vidění,“ uvedl Minář.

Web Mikuláše Mináře. | foto: FB: Mikuláš Minář

Po politice se tak zakladatel spolku Milion chvilek dal na koučování. Sám o sobě na webu tvrdí, že má certifikovaný výcvik v individuálním koučování a výcvik v týmovém koučování a facilitaci. „Díky tomu mohu pracovat jak s jednotlivci, tak s celými týmy, boardy a organizacemi,“ chlubí se.

Online sezení je o 25 procent levnější

Zároveň informuje o tom, že nabízí osobní i týmové koučování. „Máte téma či cíl, na kterém chcete společně pracovat? Napište mi. Na koučování se mi líbí, že má (narozdíl od terapie) jasně omezený počet setkání, během kterých se pracuje na jasně vymezeném cíli (či několika cílech),“ uvádí mimo jiné na stránkách.

A cena? První sezení je podle Mináře zdarma. „Cena: je vysoká. Brzy Vám však bude jasné, že to za tu investici stálo,“ píše dále s tím, že koučování probíhá osobně v Praze. Na vyžádání lze i online a je o 25 procent levnější. Přesné částky ale na webu nejsou.

Kromě koučování má ve své nabídce i přednášky. Například na téma – Jak změnit své myšlení? Růstový mindset dává křídla či Jak změnit své chování, identitu či firemní kulturu? Jak si vybudovat atomové návyky?

Redakce iDNES.cz oslovila s dotazy e-mailem i samotného Mináře, zatím na ně nereagoval.

Milion chvilek i Lidé PRO

Po sněmovních volbách na podzim 2017, které vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, založil Minář spolek Milion chvilek, financovaný ze soukromých darů, a stal se jeho předsedou. Šéfa hnutí ANO a tehdejšího premiéra Andreje Babiše spolek tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR.

Protože Babiš podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové v únoru 2018, 70 let od komunistického puče, s kampaní Milion chvilek pro demokracii a začali sbírat podpisy od lidí, kteří chtěli, aby Babiš odstoupil z čela vlády.

Kampaň spolku spojená s výzvou Chvilka pro rezignaci, která požadovala Babišovo odstoupení z premiérské funkce, trvala 1041 dní od 25. února 2018 do 11. listopadu 2021, a stála zejména na sběru podpisů peticí a na pořádání demonstrací. Cílem kampaně bylo získat pro tuto výzvu za sto dní milion podpisů, čehož však dosaženo nebylo.

Během roku 2019 Milion chvilek uspořádal řadu demonstrací, vyvrcholením byla dvě více než čtvrtmilionová shromáždění na Letné, v červnu a v listopadu téhož roku. Minář byl hlavním organizátorem těchto demonstrací.

Počátkem října 2020 Minář uvedl, že chce s dalšími osobnostmi vytvořit projekt, jenž osloví voliče, které nynější opozice oslovit nedokáže. Z vedení Milionu chvilek odešel koncem září 2020, vystoupil z něj 5. října. Vedení předal Benjaminu Rollovi, který uvedl, že spolek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Počátkem prosince 2020 založil Minář politické hnutí Lidé PRO.

V době jeho vzniku se k němu hlásili například bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), starostka Peček Alena Švejnohová nebo podnikatel Martin Hausenblas.

Mezi poradci hnutí byla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a někdejší senátorka Eliška Wágnerová. Podporovateli hnutí byli i bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart či pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

3. prosince 2020

Hnutí většinu utratilo

Vznik hnutí a kandidaturu do parlamentních voleb v roce 2021 Minář podmínil získáním půl milionu podpisů do voleb, nejméně však 100 tisíc do konce března. Ke konci března se hnutí podařilo získat téměř 40 tisíc podpisů. Z tohoto důvodu se Minář rozhodl činnost hnutí ukončit.

Poté se v médiích diskutovalo o hospodaření hnutí, které na transparentním účtu shromáždilo 5,8 milionu korun a valnou většinu utratilo. Hnutí poté na svém facebooku zveřejnilo závěrečnou zprávu o své činnosti.

Mikuláš Minář je ženatý od roku 2017, hlásí se k evangelikální Církvi bratrské.

Autor: