5. srpna 2014 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další podnikatel v politice: hazardní boss Ivo Valenta chce do Senátu

Šéf Synotu Ivo Valenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Synotu Ivo Valenta. | foto: MAFRA - Dalibor Glück

ZLÍN O senátní mandát v obvodě 81 Uherskohradišťsko bude v říjnu usilovat i zakladatel hazardního holdingu Synot Ivo Valenta. Oznámila to mluvčí skupiny Magda Pekařová. Valenta se pokusí překazit obhajobu dosavadní senátorce ČSSD Haně Doupovcové. V cestě mu budou stát i kandidáti dalších stran i nezávislí. Termín pro podání přihlášek k registraci vyprší v úterý odpoledne.

Valenta se prý pro kandidaturu rozhodl na poslední chvíli. "Stát ztloustl a zlenivěl, postavil se proti aktivním lidem, ale i podnikatelům, kteří po státu potřebují především kvalitní, stabilní a bezpečné prostředí. Populisté všeho druhu a kariérní politici způsobují nepředvídatelný právní chaos, který otravuje lidem život, odrazuje investory a znesnadňuje vytváření nových pracovních míst," odůvodnil své rozhodnutí Valenta.

Politikou se živit nechce

Do Senátu kandiduje jako nezávislý kandidát, kterého navrhuje Strana soukromníků České republiky. Valenta uvedl, že se politikou živit nechce. Funkci senátora ale hodlá vykonávat na plný úvazek. Dnes zastává post předsedy představenstva kyperské společnosti WCW World Capital Ventures Cyprus Limited, která je mateřskou společností skupiny Synot. Ta působí kromě loterního průmyslu i v dalších odvětvích. V ČR je roční obrat skupiny Synot zhruba deset miliard korun. Synot zaměstnává ve 12 zemích světa asi 3000 lidí.

NAPSALI JSME:

Název Synotu nesl mezi lety 2000 až 2004 i prvoligový klub, současné Slovácko, který stál před deseti lety u zrodu velké korupční aféry. Majitel klubu a zakladatel Synotu Ivo Valenta byl za účast v aféře potrestán v disciplinárním řízení zákazem činnosti ve fotbale na dva roky a pokutou 100.000 korun. Soud mu uložil pokutu ve výši 350.000 korun a čtyřměsíční podmíněný trest.

Kromě Doupovcové se Valenta ze známých kandidátů utká i s ředitelem uherskohradišťského gymnázia Zdeňkem Botkem (ANO), místostarostou Ostrožské Nové Vsi Pavlem Botkem (KDU-ČSL), starostou Vlčnova Janem Pijáčkem (ODS), podnikatelem Stanislavem Mikulou (Zdravé Hradiště), náměstkem hejtmana Ivanem Mařákem (KSČM) a s nezávislými kandidáty, podnikatelem Alessandrem Alagiou a historikem Luďkem Galuškou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!