Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Zaklepali a matka mě jim dala“

Česko

Americké misionáře na Haiti obvinili z únosu tří desítek dětí. Hrozí jim 15 let vězení

PORT-AU-PRINCE/PRAHA „Jak moc vás současná situace znepokojuje?“ zeptal se před pár dny přímo ve vazbě reportér stanice BBC skupiny amerických baptistů, kteří byli předevčírem na Haiti obviněni z únosu tří desítek dětí.

„Věříme Bohu. Víme, že Bůh nám přinese pozitivní konec,“ odpověděla tehdy zdánlivě pevným hlasem vedoucí představitelka desítky zadržovaných misionářů Laura Silsbyová. Zda se tak skutečně stane, však v tuto chvíli není vůbec jisté. Soud totiž nyní rozhoduje o tom, jaké další kroky podnikne. Pět mužů a pět žen může buď osvobodit, nebo je dále zadržovat. V případě odsouzení Američanům hrozí až 15 let vězení. Kauzu navíc obestírá řada nejasností. Několik otazníků vyvstává i kolem samotné Silsbyové. Zprávy o celém případu se v médiích začaly objevovat před několika dny. Prvotní verze zněla, že Američané byli zatčeni na hranicích s Dominikánskou republikou, když se tam pokoušeli převézt děti ve věku od dvou měsíců do 14 let. Stalo se tak proto, že skupina neměla potřebné doklady a povolení k přepravě dětí do zahraničí. Zadržení původně podle agentur tvrdili, že děti pocházejí z haitských sirotčinců. Nyní se však ukazuje, že možná až dvě třetiny z nich rodiče mají. Nábor dětí zřejmě probíhal mimo jiné ve vesnici Callebas, která byla stejně jako mnoho dalších míst postižena nedávným ničivým zemětřesením.

Nábor na fotbalovém hřišti V Callebas minulý týden spolupracovník baptistické skupiny shromáždil skorou celou vesnici – tedy asi 500 lidí – na místním fotbalovém hřišti, aby jim představil americkou nabídku. Misionáři říkali, že se o děti v Dominikánské republice dobře postarají. Děti chtěli vzít do hotelu, který by přeměnili na sirotčinec. „Mohly by tam zůstat, chodit do školy, dobře žít a rodiče by je mohli navštěvovat,“ uvedla Silsbyová. A tady je jeden z prvních zádrhelů. Podle některých zpráv totiž skupina chtěla zprostředkovat další adopci dětí. Silsbyová to však odmítá. Mnoho rodičů v Callebas ale na nabídku přistoupilo. Sedmadvacetiletý Laurentius Lelly baptistům předal své dvě děti ve věku čtyř a šesti let. Podobně jako další rodiče si totiž nebyl jistý, že dokáže děti uživit. „Když zaklepali na naše dveře a žádali děti, moje matka se rozhodla mě dát, protože nás je šest dětí a beze mě se bude starat pouze o pět,“ uvedlo jedno z dětí. „Kdyby nebyl autobus plný, jelo by jich mnohem víc,“ řekla matka dalšího z dětí. Haitské úřady mají nyní jasno v tom, že skupina baptistů porušila zákon. „Je potřeba si ale vyjasnit, zda to neudělali v dobré víře,“ uvedl haitský premiér Jean Max-Bellerive.

A právě odpověď na tuto otázku může být velmi důležitá při rozhodování o osudu Američanů. Podle CNN byli misionáři ještě před pokusem o vývoz dětí varováni dominikánskými úřady, že jednají ilegálně. Haitský právní zástupce baptistů Edwin Coq ale tvrdí, že devět z deseti misionářů nemělo o reálné situaci potuchy. Jedinou výjimkou prý byla Silsbyová. „Byli naivní. Nevěděli, co se děje, a nevěděli, že pro překročení hranic potřebují oficiální dokumenty. Ale Silsbyová ano,“ podotkl.

Chtěla jsem dětem pouze pomáhat, brání se Většina zadržených, včetně Silsbyové, pochází z amerického státu Idaho. Silsbyová se jako obchodnice již před časem dostala do pozornosti místních úřadů – byl jí mimo jiné obstaven účet, protože neplatila zaměstnancům. Přesto Silsbyová místní křesťanskou komunitu pro projekt sirotčince pro haitské a dominikánské děti nadchla. Silsbyová se ostatně nadále brání tím, že chtěla dětem pouze pomáhat.

Jak kauza dopadne, není zatím jasné, ve hvězdách leží i osud dětí, které se v současnosti nachází v SOS vesničce v haitském hlavním městě Port-au-Prince. Také se teprve uvidí, zda záležitost nějak poškodí vztahy Haiti se Spojenými státy, které zničené zemi pomáhají vůbec nejvíce.

***

Údajní únosci

Skupina deseti amerických misionářů (na snímku Corinna Lankfordová a její dcera Nicole) byla zadržena v neděli, když se snažila převézt v autobuse do Dominikánské republiky 33 dětí ve věku od dvou měsíců do 14 let. Neměli ale doklady a povolení k přepravě dětí do zahraničí. Ve čtvrtek byli obviněni z únosu a ze zločinného spiknutí. Skupina by mohla být případně souzena v USA, jelikož haitský soudní systém je v důsledku zemětřesení narušen.

Autor: