Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zákon o třetím odboji míří do levicového Senátu

Česko

  13:19
PRAHA - Sněmovna dnes schválila zákon o protikomunistickém odboji. Opoziční KSČM neprosadila návrh na jeho zamítnutí.

Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze foto: ČTK

Účastníci odboje dostanou podle předlohy peněžité ocenění 100 000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři průměrný důchod, bude jim dorovnán na průměrný. Návrh zákona míří do Senátu.

Zatímco při předchozím projednávání v dolní komoře zákon ostře kritizovali komunisté, dnešní závěrečné schvalování bylo bez diskuse.

TVRDÉ VÝROKY KOMUNISTICKÝCH POSLANCŮ

Pro předlohu hlasovalo 132 ze 175 přítomných poslanců. Vedle koalice ji podpořila i řada sociálních demokratů. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, začne platit symbolicky 17. listopadu.

KOHO SE ZÁKON TÝKÁ

Předloha popisuje formy odboje a odporu a vymezuje lidi, na které by se nevztahoval. Překážkou by bylo například jejich zaměstnání u bezpečnostních složek, členství v komunistické straně, v Lidových milicích, akčním výboru Národní fronty a za normalizace také ve Svazu československo-sovětského přátelství.

Za odbojáře by se nepovažovali ani lidé, jejichž odboj byl veden "zavrženíhodnou pohnutkou", nebo kteří se dopustili zavrženíhodného jednání směřujícího k popření hodnot svobody a demokracie či k popření základních lidských práv, a mohli se tomu vyhnout.

Někteří účastníci třetího odboje by osvědčením mohli také získat postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války a nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Osvědčení bude vydávat ministerstvo obrany na základě odborného stanoviska Archivu bezpečnostních složek, případně Ústavu pro studium totalitních režimů. Na návrh ČSSD bude o odvolání proti verdiktům ministerstva rozhodovat zvláštní komise.

Senát zákon dříve stáhl

Původní návrh zákona bez finančního ocenění předložili poslanci vládních stran potom, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení.

Později koaliční poslanci podali celkový pozměňovací návrh, který schválily i špičky koalice. Vlastní návrh podala i Konfederace politických vězňů. O něm se dnes nakonec nehlasovalo.

Autoři: ,