Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
24. srpna 2013 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad vlády mystifikoval veřejnost, platy úředníků může zveřejnit i se jmény

Strakova akademie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strakova akademie | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA "Je to lež jako věž," říká k postupu Úřadu vlády expert na svobodný přístup k informacím Oldřich Kužílek. Podle něj totiž žádný zákon nezakazuje uveřejnit údaje o platech a odměnách jmenovitě.

Zkraje srpna odtajnilo nové vedení Úřadu vlády platové podmínky zaměstnanců Strakovy akademie za roky 2010, 2011 a 2012 (VÍCE ZDE). Za dobu, kdy byla vrchní ředitelkou sekce kabinetu premiéra Jana Nagyová.

A tento týden pak po opakovaných žádostech serveru Lidovky.cz Úřad odtajnil i platy a odměny vedoucího, náměstků, vládních zmocněnců a dalších zaměstnanců za roky 2007 až 2009. Z údajů však není vůbec jasné, k jakým postům se uvedené částky vztahují. "Zákon nám nedovoluje ztotožnit jednotlivé pozice s konkrétním jménem," řekl na začátku srpna mluvčí Úřadu vlády Jan Hrubeš.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, že jeho tvrzení není zcela pravdivé, informuje ve své tiskové zprávě Otevřená společnost o.p.s, projekt Otevřetese.cz. "Je to lež jako věž," cituje tisková zpráva experta na svobodný přístup k informacím Oldřicha Kužílka. K tomuto problému prý totiž existuje ustálená judikatura - celá řada rozsudků soudů, včetně Nejvyššího správního soudu.  Ta říká, že pokud se nejedná o řadové zaměstnance, mohou veřejné úřady a další instituce zveřejnit údaje o platech jmenovitě. A na žádost dokonce musejí." U vrcholných manažerů Úřadu vlády je to tak nepochybné, jako že Strakova akademie je na břehu Vltavy," dodává Kužílek.

Janu Nagyovou po propuštění z vazební věznice v Ostravě vyzvedl bývalý premiér...

Janu Nagyovou po propuštění z vazební věznice v Ostravě vyzvedl bývalý premiér...

U odměn je podle judikatury dokonce možné zveřejnit i jména řadových zaměstnanců. Protože se jedná o mimořádné odměny, které nevypovídají o majetkových poměrech, a tedy ani o soukromí zaměstnanců.

VÍCE ZDE:

Otevřená společnost také v tiskové zprávě zdůrazňuje, že v mnoha evropských zemích by postupu Úřadu vlády vůbec nerozuměli, protože je poměrně běžné zveřejňovat přehledy platů a odměn. Na webu britské vlády lze dohledat kompletní strukturu, kompetence, úvazky, jména a výš platů všech vyšších úředníků království.

tepTereza Potocká
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!