2. ledna 2010 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákon uznal horskou službu. 'Moc nám to nepomůže,' říká náčelník

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lyžaři - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nový rok přinesl změnu i pro horskou službu. Poprvé jsou práva a povinnosti "záchranářů na lyžích" zakotvena v zákoně. Vymezila je novela zákona o podnikání a cestovním ruchu. V každodenní práci se pro ně ale nic nemění. Jak novela myslela na lyžaře a turisty? Bude díky ní na sjezdovkách bezpečněji? Zákon nepomůže, záleží jen na lidech, odpověděl v rozhovoru pro server Lidovky.cz celorepublikový náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Co tento krok pro horskou službu vlastně znamená?
Pouze to, že je horská služba v zákoně. Už je dáno, co horská služba je a co dělá. Jinou další změnu to nemá.

Hlavní náčelník horské firmy Jiří Brožek

Jak by vám to mohlo pomoct v práci?
Pro nás je to určitý kompromis věci, kterou jsme chtěli prosadit. Jsme rádi, že uzákonění existuje. Je to odrazový můstek pro to, aby se řešily další předpisy.

Budou si muset návštěvníci hor zvykat na něco nového?
Ani moc ne. Pod čarou je citovaná norma, která je platná už od loňského roku, o bezpečnosti v lyžařském areálu. Tím, že je citovaná v normě, se po právní stránce stává vážnější.

Změnilo se něco v postihování neukázněných turistů a lyžařů?
Ne, existuje už usnesení Nejvyššího soudu, které ustanovilo takzvaná pravidla FIS (viz tabulka) o chování na sjezdových tratích. Jsou součástí té normy z loňského roku a je nutné se podle nich chovat. Pokud je tedy někdo poruší, může být právně stíhán.

Značení na horách.

Jak byste shrnul FIS pravidla?
Jsou to pravidla, která jsou obecně známa a často používána, nicméně ne vždy dodržována. Obecně se dá říct, že ten, kdo se pohybuje na lyžích, se musí chovat ohleduplně a obezřetně. Je to otázka například vjetí do sjezdové tratě, člověk se musí rozhlédnout, aby někomu nevjel do cesty. Pak je tam také hlavně předjíždění. Ten, kdo předjíždí, je zodpovědný za to, aby dal dostatečný prostor tomu předjížděnému, aby mohl uhnout na jakoukoliv stranu.

Pravidla FIS platí rok. Donutila lyžaře k větší zodpovědnosti?
To je těžké říct. Nemyslím si, že je to otázka toho, zda jsou ta pravidla někde uvedená. Záleží to na lidech, jak chtějí dodržovat pravidla a obecně ohleduplnost.

Novela také doplnila a upravila některé značky a pravidla pro pohyb v areálech, co je v tomto bodu nového?
Novinky tam ani nejsou. Více méně je to materiál, který jsme dávali dohromady asi před dvěma lety. Vychází ze současného stavu lyžařských areálů u nás a využil i poznatků ze zahraničí. Sjednotil značení v lyžařských areálech, náročnosti tratí. Popisuje například, co je okraj sjezdové tratě. Popisuje i chování v lyžařském areálu z hlediska provozu techniky, jak musí být tento způsob zabezpečen, a mimo jiné i to, co je potřeba, aby mohly být pořádány lyžařské závody. Je to materiál, který na jedné straně předepisuje některé úkony provozovatelům, na druhé straně i návštěvníkům.

FIS pravidla:

1) Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2) Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.

3) Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4) Předjíždění
Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5) Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí pohledem nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6) Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7) Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8) Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9) Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10) Povinnost prokázat se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

(Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj)

  • 0Diskuse


Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky