Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákoník prošel. Omezuje práci na dobu určitou

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při jednání Poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při jednání Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákoníku práce. Odstupné se podle schválené předlohy bude řídit počtem odpracovaných let a omezuje se zaměstnávání na dobu určitou.

Opozice se změnami nesouhlasí, podle ČSSD i KSČM novela oslabuje postavení zaměstnanců i odborů a naopak posiluje postavení zaměstnavatelů. Předloha míří do Senátu, kde má ČSSD většinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Navržené změny zákoníku mají vést podle vlády k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst. Předseda KSČM Vojtěch Filip k tomu řekl, že změna zákoníku práce je nepřijatelná, protože "přivodí poruchy v pracovněprávních vztazích". "Tento zákoník práce je třeba odmítnout," uvedl.

Větší ochrana zaměstnanců

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) novelu hájil. Podle něj jde o jednoznačný krok k lepší srozumitelnosti zákona i k větší právní ochraně zaměstnanců.

Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků. To má podle vlády více motivovat zaměstnavatele k tvorbě pracovních míst na dobu neurčitou.

Na doporučení sněmovního výboru pro sociální politiku byla do novely zapracována pravidla pro vyplácení odstupného v okamžiku, kdy zaměstnanec dostane výpověď uprostřed tzv. vyrovnávacího období. Jde o situaci, kdy zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. V takovém případě by měl zaměstnanec právo na trojnásobek průměrného výdělku a k tomu ještě odpovídající částku podle odpracovaných let.

DALŠÍ SCHVÁLENÉ ZÁKONY

Drábek řekl, že v tomto případě vyhověl sociálním partnerům a že jde o úpravu, která má tento nástroj učinit pružnějším. Dodal, že kromě této úpravy už sociální partneři nebudou požadovat v novele žádné další změny.

Odbory: Novela nahrává zaměstnavatelům

Odbory ovšem se zákoníkem práce příliš nesouhlasí. "V řadě případů je to novela, která je na objednávku zaměstnavatelů," řekl předseda OS Kovo Josef Středula. Není prý dobrý pro stabilitu pracovních vztahů.

"Celkově se snižuje úroveň ochrany a jistot zaměstnanců," protestuje proti novele také místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. To se podle něj týká například změn v odstupném či zavedení nového výpovědního důvodu, kterým je nedodržování léčebního režimu při pracovní neschopnosti. Je to podle něj protiústavní.

Naopak zaměstnavatelé schválení novely vítají. "Ty věci jsou ve prospěch trhu v té situaci, která teď je," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. "Vidím největší výhru v tom, že se můžeme zbavit člověka, který bude podvádět na nemocenské," dodal.

Na dobu určitou pouze tři roky

Novela mimo jiné zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10.000 korun.

Z příjmů nad tuto částku se pak bude platit zdravotní a sociální pojištění. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

Zaměstnavateli dává novela možnost propustit zaměstnance, pokud ten zvláště hrubým způsobem poruší režim v pracovní neschopnosti. Týkat se to má prvních 21 dnů pracovní neschopnosti, kdy nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé. Současně s tím uloží zákon zaměstnancům povinnost, aby se v této době zdržovali v místě pobytu a dodržovali stanovené podmínky, například pokud jde o vycházky.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!