Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Manželství jen jako svazek muže a ženy v Ústavě? Skandální, napsal šéf Pirátů

Šéf Pirátů Ivan Bartoš označil za skandální snahu přes Ústavu určovat, že jsou některé rodiny druhé kategorie. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zakotvit do Ústavy, že manželství je svazek muže a ženy, chce skupina 54 poslanců z vládních stran KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a z opozičních hnutí ANO a SPD. Jimi navržená změna má i podporu prezidenta Miloše Zemana. Naopak šéf Pirátů Ivan Bartoš reagoval, že tím neubude rozvodů a nešťastných dvojic. A je podle něj skandální přes Ústavu určovat, že jsou některé rodiny druhé kategorie.
  6:59aktualizováno  12:33

„Přes všechny řeči o ochraně rodiny“ to má tedy jediný ideologický účel: znemožnit manželství stejnopohlavních párů, osvojení dětí mezi těmito partnery a zabránit narovnání práv. Je to cílená snaha nás ukotvit v ideovém prostoru maďarských a polských konzervativců a autoritářů,“ uvedl Bartoš.

„Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny, a zvláště pak přivést na svět další generaci a vychovat ji v nenahraditelné a vzájemně nezastupitelné mateřské i otcovské lásce i vzoru, a to v prostředí, poskytujícím alespoň nějaké záruky stability a dlouhodobosti. Jakákoli jiná podoba rodinného soužití toho v takové míře schopna být nemůže,“ je uvedeno ve zdůvodnění předloženého návrhu.

Pro přijetí takové změny Ústavy jsou třeba hlasy minimálně tří pětin všech poslanců, tedy nejméně 120 ze 200 poslanců, a tří pětin přítomných senátorů.

Zeman změnu Ústavy kvůli manželství podpořil

„Pokud bude předložen návrh změny Ústavy, kde bude manželství definováno jako vztah muže a ženy, bezesporu ho podpořím. Rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ řekl prezident Miloš Zeman začátkem června při návštěvě nové maďarské prezidentky Katalin Novákové.

„Výrazně to zhorší postavení a život statisíců LGBT lidí, párů a tisíců duhových rodin s dětmi oproti současnému stavu. Takový zákaz se ale nejvíce dotkne života tisíců dětí, které by nadále žily v každodenní nejistotě a v ještě horším právním vakuu. V době našeho předsednictví Evropské unie není snaha takto rozdělovat společnost na lidi a děti první a druhé kategorie dobrou vizitkou. Zvlášť, když ve všech zemích EU na západ od nás (s výjimkou Itálie) již manželství pro všechny páry mají,“ komentovala na Twitteru návrh 54 poslanců organizace Jsme fér, která usiluje o umožnění manželství osob stejného pohlaví.

Reakce na pokus prosadit manželství osob stejného pohlaví

Snaha zakotvit do Ústavy manželství jako výlučně svazek muže a ženy je reakcí na pokus jiné skupiny poslanců, která již navrhla změnu občanského zákoníku, aby manželství mohly uzavírat i osoby stejného pohlaví. Předlohu podepsala pětice poslanců ze STAN, Pirátské strany, ODS, TOP 09 a hnutí ANO.

„Za Piráty věříme, že si lidé mají být rovni nejen v povinnostech, ale i právech. Nelze přeci rozdělovat občany do kategorií podle toho, koho milují a s kým chtějí strávit život. Dnes statisíce LGBT+ lidí nemají možnost uzavřít sňatek, kvůli čemuž společně se svými dětmi přichází o právní jistoty. Například v případě rozpadu registrovaného partnerství nemají děti nárok na výživné či při smrti rodiče nemají děti v registrovaném partnerství právo na sirotčí důchod a na dědictví,“ uvedla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Jak návrh, aby manželství mohly uzavírat i páry stejného pohlaví, tak změnu Ústavy, aby do ní bylo zakotveno, že manželství je výlučně svazek muže a ženy, měli poslanci na stole i v minulém volebním období, ale zastánci ani jednoho z návrhů neměli ve Sněmovně dost hlasů pro jeho prosazení.

Předseda ODS a premiér Petr Fiala loni uvedl, že v etických záležitostech vždy respektoval volné hlasování zákonodárců. Sám je jako konzervativní poslanec přesvědčený, že manželství může být jen sňatek muže a ženy.