8. března 2017 12:31, aktualizováno  16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Vojenského zpravodajství: Agent Chovancův dům nefotil, jen plnil úkoly

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Případem agenta Vojenského zpravodajství (VZ), který byl podle médií zadržen při focení v okolí domu užívaného ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), se bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Beroun ve středu řekl, že agent plnil své úkoly.

Server Seznam Zprávy v úterý uvedl, že minulý týden byl nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích, kterou využívá Chovanec zadržen muž, který si fotografoval okolí domu. Zadržený byl příslušníkem Vojenského zpravodajství.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun popřel, že by agent jeho rozvědky fotografoval dům užívaný ministrem vnitra Chovancem. Beroun ve středu České televizi řekl, že agent plnil své úkoly.

Beroun je připraven to doložit sněmovní komisi pro kontrolu Vojenského zpravodajství, která se bude případem zabývat.

Co agent plnil za úkoly, Beroun neřekl

„Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům,“ řekl Beroun. Odmítl, že by zadržení agenta mohlo mít ve Vojenském zpravodajství personální dohru. Předpokládá, že se mu poslancům z komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství podaří vysvětlit úkoly, které zadržený agent plnil. Odmítl je ale popsat. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že se to na místě vysvětlí a že jsme konali správně,“ podotkl Beroun.

Stropnický vnímá úterní zprávu jako snahu o mediální zviditelnění Chovance před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude ministr vnitra usilovat o obhajobu funkce prvního místopředsedy strany.

Předseda sněmovní komise a poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) Chalupa svolá mimořádné jednání sněmovní komise pro kontrolu VZ, předpokládá, že se tak stane po 20. březnu. Pozastavil se také nad tím, že se Chovanec neobrátil na sněmovní orgány.

Chalupa řekl, že o věci mluvil se svým stranickým kolegou Stropnickým a ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem a požádal je o podklady, stejnou žádost vznese i na Chovance. „Pan ředitel se k tomu postavil tak, že ty spekulace, které proběhly médii ze strany pana ministra vnitra, jsou, nechci říct lživé, ale jsou nepravdivé,“ řekl Chalupa.

Poslance překvapilo, že se špion nechal chytit

Opoziční poslankyně a členka komise pro kontrolu VZ Jana Černochová (ODS) řekla, že nemá důvod se domnívat, že by si Chovanec případ vymyslel. „Pokud by se to ukázalo jako pravdivé, tak to považuji za něco, co je naprosto absurdní, používat takto nekalé praktiky pár měsíců před volbami, to nás vrací o 27 let zpátky,“ poznamenala k údajnému sledování.

Bude chtít vysvětlení celé záležitosti od Chovance i Stropnického a po VZ bude požadovat, aby prokázalo, že mělo v dané lokalitě jiný zájem. Dodala, že ji mrzí, že poslanci z komise nedostali upozornění na tuto záležitosti už v úterý, kdy komise zasedala.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) na jednání výboru řekl, že jej nepřekvapuje, když armádní zpravodajec něco fotografuje. „Významně mě překvapuje, že se při tom nechá chytit a prozradí svou identitu,“ řekl. Za ostudu Vojenského zpravodajství chycení zpravodajce označila i Černochová. Policii se podle ní identifikovat musel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz