Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zálezlice opět pod vodou. Může za to papírování a vykopávky, tvrdí starosta s povodím

Česko

  15:28
ZÁLEZLICE - Před necelými jedenácti se malá víska u soutoku Labe s Vltavou stala jedním ze symbolů ničivých povodní. Voda velkou část Zálezlic na Mělnicku doslova srovnala se zemí. Obec sice loni začala se stavbou ochranné hráze, nestihla ji však dokončit. Jak je možné, že se to za jedenáct let nepodařilo? Podle starosty Jiřího Čížka za to může přehnaná byrokracie, povodí Labe, které má stavbu na starosti, přidává ještě další důvod: samotnou stavbu zdržela práce archeologů.

Záplavy v Zálezlicích, červen 2013 foto: MAFRA - Petr Topič

Když se v Zálezlicích dozvěděli o hrozící katastrofě, osmimetrovou díru chybějící k dokončení hráze nechali ucpat zeminou. V pondělí večer se ale provizorní zátka protrhla a voda postupně obec odřízla. "Až hráz dostavíme, budeme v bezpečí. Hotová část má ještě rezervu tři metry," popsal serveru Lidovky.cz starosta Čížek.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Zdržení? Může za něj byrokracie

Proč se ale se životně důležitou stavbou začalo až loni, tedy deset let po katastrofálních záplavách? "Není to nic jiného než byrokracie, vyžaduje to kvantum papírů. Musíte mít stovky povolení, třeba povolení jediné přeložky kabelů u telefonního operátora má 150 stránek. A to je jedno s druhým, pak je tu plyn a mohl  bych jmenovat jako zedník z filmu Na samotě u lesa," krčí rameny Čížek.  

A přizvukuje i Ladislav Merta z povodí Labe. Právě to před dvěma a půl lety stavbu převzalo od Středočeského kraje. "Je to velmi složitá stavba za 49 milionů korun. "Nyní jsme ve válce a všichni vám všechno slíbí, potom začnou couvat a začnete narážet na problémy s ekologickými aktivisty, nedosáhnete na pozemky. Musíte připravit záměr, sehnat peníze, jako povodí na to nemáme, čili musíte získat územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Zdržuje i výběrové řízení, kdy se firmy odstřelují, odvolávají," vypočítal.

Povodně v Zálezlicích 2013

Provizorně postavená hráz se začala protrhávat už během pondělí. Obec nechala osmimetrovou díru ve valu zavést zeminou a místo se snažila zabezpečit. Večer ale hráz velkému tlaku vody neodolala.

Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa, voda ale podle starosty před polednem přestala stoupat.

Jinými slovy, 11 let na podobnou stavbu je podle Merty úplně běžná doba. Zálezlice mají podle něj jednu velkou smůlu. "Když jsme konečně sehnali potřebné dotace a povolení, narazili jsme na vykopávky a práce musely být zhruba na měsíc prerušeny, protože začal povinný archeologický průzkum. To je možná čas, který chyběl. Musím ale říct, že archeologové spolupracovali, postupovali rychle," popisuje Merta.

Malí mají smůlu

Zálezlice podle něj však patří mezi šťastnější obce ohrožené vodou. "Je to sice ošklivé, ale kde je koncentrace malá, tam na obranu nezískáme žádné prostředky. V Zálezlicích to nezískalo podporu a pan starosta byl zakousnutý a prosadil to," míní Merta. 

V roce 2002 v obci spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda poničila i rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalový stadion. Škody se vyšplhaly přes 200 milionů korun. Od té doby se obec v podstatě celá obnovila a počet jejích obyvatel stoupl.

CELOU ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...